Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDF II/415-51/04
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF II/415-51/04
Data
2004.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
prawa majątkowe
przychody ze stosunku pracy
wysokość zaliczki


Pytanie podatnika
Jak należy obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy w miesiącu, kiedy pracownik oprócz wynagrodzenia uzyskał dochód z tytułu praw majątkowych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 14 października 2004 r. (wpływ 15.10.04 r.) dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie ustalenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy w związku z przekroczeniem górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej przez pracownicę od łącznie uzyskanego dochodu z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy i praw majątkowych po zmarłym mężu wypłaconych w m-cu październiku – wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z treścią art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) -dalej updof- zaliczki, o których mowa w art. 31, za miesiące od stycznia do grudnia z zastrzeżeniem ust. 1 a, wynoszą za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali – 19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu. Za dochód, o którym mowa w ust. 1 i 1 a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b updof.

Należności wypłacane po zmarłym pracowniku stanowią – zgodnie z art. 631 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. z 23.12.1997 r.; Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) - prawa majątkowe, a zatem stanowią przychód z art. 18 updof. .

Stosownie do art. 41 ust. 1 updof – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b updof.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w m-cu październiku br. płatnik wypłacił żonie zmarłego pracownika należne świadczenie po zmarłym, które stanowi przychód z praw majątkowych i pobrał należną zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% przychodu. Żona zmarłego pracownika jest jednocześnie zatrudniona u tego płatnika i z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy otrzymała w m-cu październiku 2004 r. należne pobory, od których naliczono zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19%, gdyż wynagrodzenia od początku roku nie przekroczyły górnej granicy pierwszego przedziału skali.

W świetle wyżej powołanych przepisów przychód z praw majątkowych nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 12 updof, a zatem od wynagrodzenia ze stosunku pracy należy naliczać zaliczkę – zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 1-3 updof.

Zatem zajęte stanowisko w przedmiotowej sprawie jest zgodne z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj