Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
PD-I/415-100/13/04
z 14 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/415-100/13/04
Data
2005.01.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
umowa zlecenia
wynagrodzenia
zaliczka na podatek
zastępstwo procesowe
zeznanie roczne
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
W jakiej pozycji zeznania rocznego należy wykazać wypłacony radcy prawnemu zwrot kosztów zastępstwa procesowego otrzymany w ramach świadczonych przez niego usług na podstawie umowy zlecenia?


Radca prawny pobierający emeryturę, dodatkowo uzyskuje przychody z umowy zlecenia zawartej z syndykiem likwidowanej spółdzielni. Z treści tej umowy zlecenia wynika, że podatnikowi oprócz wynagrodzenia z tej umowy przysługiwać będą zasądzone koszty zastępstwa procesowego. Przypadki otrzymania zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego – jak twierdzi podatnik – są sporadyczne i mają miejsce w przypadku wyegzekwowania od dłużnika tych należności. Zasądzonych kwot kosztów zastępstwa procesowego podatnik nie wykazuje w łącznej kwocie wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia. Na otrzymane kwoty z tego tytułu podatnik wystawia oddzielny rachunek. Syndyk obliczając zaliczki na podatek dochodowy z tytułu umowy zlecenia ustala je od kwoty, która nie obejmuje zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego. Wypłacone z tego tytułu kwoty i pobrane od nich zaliczki – według opisu podatnika – wykazane będa przez syndyka w PIT-8B. Na tle powyższego wnioskodawca pyta w jakiej pozycji zeznania PIT-37 za 2004 r. powinien wykazać otrzymane kwoty z tytułu zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego.

Zdaniem podatnika, dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zasądzonych przez sąd kosztów zastępstwa procesowego powinno być wykazane w zeznaniu PIT-37 w części F.1. w poz. 5 „inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4”.

Stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że radca prawny w ramach umowy zlecenia świadczy usługi polegające między innymi na sprawowaniu zastępstwa procesowego i w związku z tym w umowie zlecenia przewidziano wypłacanie mu zasądzonych i wyegzekwowanych kwot z tytułu zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. W świetle powyższych okoliczności, należności wypłacane radcy prawnemu z powyższego tytułu w ramach usług świadczonych na podstawie umowy zlecenia, zaliczyć należy do przychodów z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami)- w dalszej części niniejszej informacji oznaczanej skrótem „uopdoof”.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 uopdoof, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 uopdoof, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 uopdoof, czyli w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Wzory zeznań podatkowych, obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych opłacanego na ogólnych zasadach oraz załączników do tych zeznań, zostały określone w drodze rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 150, poz. 1576 i Nr 205, poz. 2096). Według obowiązującego za rok 2004 wzoru PIT-37 dochody uzyskane z umów zlecenia powinny być wykazane w części C.1. poz. 3 (pola 41-45), jeżeli dotyczą podatnika (małżonka) wymienionego w części B.1 tego zeznania lub w części C.2. poz. 3 (pola 68-72), jeżeli dotyczą podatnika (małżonka) wymienionego w części B.2. tego zeznania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj