Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BPII/443-324/04
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BPII/443-324/04
Data
2004.12.15



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z zakupem automatyki (bramy przesuwnej) zamontowanej na posesji której to cześć wykorzystywana jest w celach prowadzonej działalności gospodarczej?


Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz.535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca zamieszkuje oraz prowadzi działalność gospodarczą pod jednym adresem. W zajmowanej nieruchomości podatnik wydzielił 30% powierzchni lokalu z przeznaczeniem na studio grafiki komputerowej. Zgodnie z oświadczeniem jednostki na teren posesji prowadzą dwa wejścia – jedno z nich jest związane z częścią wykorzystywaną do celów działalności gospodarczej. Podatnik zakupił automatykę (bramę przesuwną) do części nieruchomości całkowicie przeznaczonej do działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy wyjaśnia iż ustawodawca w art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. sprecyzował prawo podatnika do obniżenia podatku należnego stwierdzając, że w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zakres stosowania cytowanego unormowania został jednak ograniczony między innymi zapisem art.88 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w którym określono iż przedmiotowego obniżenia nie stosuje się w przypadku nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Pismem z dnia 26.11.2004r. Naczelnik tutejszego organu podatkowego stwierdził iż opisywany wydatek nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Powyższe oznacza, że podatnik w przypadku przedmiotowego zakupu nie może dokonać obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego (patrz art.88 ust.1 pkt 2) zarówno w stosunku do całości podatku naliczonego jak i jego części.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj