Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/446-2123/04/EF
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/446-2123/04/EF
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
premia pieniężna


Pytanie podatnika
Przedmiotem zapytania, zawartego w piśmie Podatnika jest zastosowanie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej w dalszej części „ustawą” w zakresie:
1. „czy udzielenie premii pieniężnej stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i może być dokumentowane notą uznaniową czy czynność tę należy dokumentować fakturą?”
2.„jeżeli premia dokumentowana jest fakturą to czy:
a) wystawia ją otrzymujący premię
b)otrzymana premia jest kwotą brutto?”


Na wstępie tutejszy organ podatkowy zauważa, iż oceniając skutki podatkowe otrzymywanej premii pieniężnej stwierdzić należy, iż szczególnie ważne są postanowienia umowy zawartej między kontrahentami. Z uwagi na wskazany przez Podatnika fakt otrzymania premii wskazać należy, iż w celu prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług istotne jest ustalenie czy otrzymanie premii powoduje zmianę ceny towaru czy też nie. Tutejszy organ zauważa, iż do złożonego pisma Podatnik nie załączył umów zawartych z jednostkami od których otrzymuje premie pieniężne. W związku z powyższym nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, czy otrzymywana premia pieniężna ma bezpośredni związek z ceną towaru.

W związku z powyższym, zdaniem tutejszego organu podatkowego możliwe jest wystąpienie następujących przypadków w zakresie rozliczania kwot, nazwanych przez Podatnika premiami pieniężnymi:

  1. otrzymywana przez Podatnika premia pieniężna nie jest bezpośrednio związana z ceną towarów;
  2. otrzymywana przez Podatnika premia pieniężna jest bezpośrednio związana z ceną towarów.

Ad. I.
Jeśli otrzymywana przez Podatnika premia pieniężna nie jest bezpośrednio związana z ceną towarów, to wówczas Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście wyjaśnia, co następuje.

Na podstawie art. 5 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Świadczenie usług, za wyjątkiem ściśle określonych w art. 7 ust. 2 i 3 ustawy oraz w art. 8 ust. 2 ustawy przypadków, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Odpłatność ma miejsce gdy istnieje bezpośredni związek między dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem będącym świadczeniem wzajemnym, dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy lub świadczenia usługi oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tych czynności. Wynagrodzenie musi być wyrażone w pieniądzu, co jednak nie oznacza, że musi mieć ono postać pieniężną, a jedynie oznacza, że z danego stosunku prawnego na podstawie którego wykonywana jest usługa musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że jeżeli pomiędzy świadczącym usługę i ich beneficjentem istnieje stosunek prawny, w ramach którego spełnione są świadczenia wzajemne, wówczas otrzymana premia pieniężna stanowi zapłatę za usługę. Związek otrzymanego przez nabywcę wynagrodzenia z warunkami zakupu powoduje, że wyżej opisana czynność jest usługą, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. W tym przypadku otrzymujący premię pieniężną obowiązany będzie do wystawienia faktury i rozliczenia podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Ponadto tutejszy organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. (...) W związku z powyższym stwierdzić należy, iż w przypadku otrzymanej przez Podatnika premii cała kwota należna otrzymana od nabywcy stanowi kwotę brutto.

Ad. II.
Jeśli otrzymywana premia pieniężna ma wpływ na cenę towarów, to wówczas spełnia funkcję rabatu.

W świetle art. 29 ust. 4 ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż jeżeli otrzymywana premia pieniężna wpływa na zmniejszenie ceny sprzedawanego przez Podatnika towaru, to wówczas, zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy, zmniejszeniu ulega podstawa opodatkowania o kwotę rabatu.

Wówczas udokumentowanie wyżej wymienionej czynności powinno nastąpić zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrot podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, tj. poprzez wystawienie przez podatnika udzielającego rabatu faktury korygującej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj