Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PB I-1/415/40/04
z 23 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-1/415/40/04
Data
2004.04.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
podróż służbowa (delegacja)


Pytanie podatnika
Czy rozliczając podatek dochodowy od wynagrodzenia osób pozostających dłuży czas za granicą należy stosować ograniczenie 30 diet zgodnie z Zarządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29.12.1994 r. w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju?


Zgodnie z art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 22.03.2004 r. wyjaśnia co następuje.

W związku ze zmianą brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), obowiązującą od 1 stycznia 2004 r. ograniczającą zwolnienie części dochodów osób przebywających czasowo za granicą i uzyskujących tam dochody ze stosunku pracy, do wysokości rocznie równowartości trzydziestu diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, na potrzeby podatkowe niezbędne jest rozróżnienie pobytu pracownika za granicą: czy jest w podróży służbowej, czy ma czasowy pobyt za granicą.
Dokonanie tego rozróżnienia powinno nastąpić w oparciu o definicję „podróży służbowej" określoną w przepisach prawa pracy. Z treści art. 77 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu Pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. nr 21 poz 94 ze zm.) można wywnioskować, że pracownik odbywa podróż służbową wówczas, gdy otrzymał od pracodawcy polecenie wykonania zadania służbowego w określonym terminie, poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy. Oznacza to, iż w ramach podróży służbowej pracownikowi zostaje powierzone zadanie określone odrębnie, poza zakresem czynności wymienionym w umowie o pracę i zadanie to ma charakter przejściowy (czasowy).

Z informacji podanych w piśmie wynika, że pracownicy zatrudnieni w Waszej firmie w Niemczech wykonuj pracę zgodnie ze swoim zakresem czynności, nie mają powierzonego odrębnego zadania, co wskazuje na to, iż są czasowo przenoszeni do pracy w Niemczech, a nie wysyłani w podróż służbową.

W związku z powyższym, nie można zastosować § 14 Zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 grudnia 1994 r. w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, a zatem wypłacane pracownikom należności nie będą korzystały ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 16, tylko z cytowanego na wstępie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj