Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/95/04
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/95/04
Data
2004.11.22



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
kradzież


Pytanie podatnika
Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zwracam się z uprzejmą prośbą o rozstrzygnięcie problemu czy od skradzionego towaru handlowego w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej powinienem naliczyć podatek należny i odprowadzić do Urzędu Skarbowego, oraz czy od skradzionego komputera, który służył mi jako narzędzie pracy również powinienem odprowadzić podatek VAT. Stan faktyczny jest następujący: w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej zajmuję się produkcją mebli kuchennych wraz z wyposażeniem tj. zlew, płyta kuchenna, zlewozmywaki itp. który traktuję jako towar handlowy. Włamano się do stolarni. Skradziono w/w sprzęt na który przedstawiłem policji faktury zakupu. Działając na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 (Dz. U. Nr 54 poz. 535) od zakupionego towaru zgodnie z prawem odliczyłem cały podatek naliczony, ponieważ moja sprzedaż jest opodatkowana. Podsumowując moją sytuację, myślę że powinienem odprowadzić od towarów handlowych podatek należny ponieważ stałem się jakoby właścicielem towarów od których został odliczony podatek naliczony. Byłby to wyłom od zasady obciążenia ostatniego konsumenta ciężarem podatku VAT, a dla mnie zapłata podatku od niesprzedanego towaru byłaby bardzo krzywdząca. Proszę o zajęcie stanowiska w mojej sprawie.


Na podstawie art. 14a §1 i §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, póz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 10.11.2004 r. informuję, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje podatnikowi zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przy nabyciu towarów i usług w takim zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę zaś podatku naliczonego stanowi suma kwot określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (...).Jednocześnie przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy określa, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (...). W rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Artykuł ten enumeratywnie wylicza jakich wydatków nie uważa się za koszty uzyskania przychodów i brak w nim opisanej przez Pana sytuacji.Towary handlowe, które następnie skradziono, zostały nabyte w celu dalszej odsprzedaży, a więc w momencie odliczania podatku naliczonego istniał związek tych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.Tym samym należy uznać, że nie ciąży na Panu obowiązek korekty dokonanego przy zakupie skradzionych towarów odliczenia podatku naliczonego.

Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,eksport towarów,import towarów,wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z uwagi na fakt, iż powołany wyżej przepis w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu nie wymienia przypadku utraty towarów (np. w wyniku kradzieży), należy uznać, że w opisanej przez Pana sytuacji brak jest obowiązku odprowadzenia podatku z tytułu skradzionych towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj