Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PP-443/33/KJ/04
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/33/KJ/04
Data
2004.12.15



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
opłata
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
przetarg
użytkowanie wieczyste
wodociągi


Pytanie podatnika
1/ czy opłaty roczne wnoszone przez okres użytkowania wieczystego podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług,2/ czy opłaty za przyłącza do sieci np. wodociągowej podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług,3/ czy kwotę wadium wpłaconą na konto Urzędu Miasta i Gminy po wygranym przetargu należy ująć w ewidencji sprzedaży w dniu wygrania przetargu przez daną osobę, czy też w momencie zawarcia aktu notarialnego


W odpowiedzi na pismo z dnia 26.10.2004r. /data wpływu 29.10.2004r./ uzupełnionego pismem z dnia 11.11.204r. /data wpływu 22.11.004r./ działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ o zajęcie stanowiska w sprawie: 1/ czy opłaty roczne wnoszone przez okres użytkowania wieczystego podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług,2/ czy opłaty za przyłącza do sieci np. wodociągowej podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług,3/ czy kwotę wadium wpłaconą na konto Urzędu Miasta i Gminy po wygranym przetargu należy ująć w ewidencji sprzedaży w dniu wygrania przetargu przez daną osobę, czy też w momencie zawarcia aktu notarialnegoNaczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie informuje, że:

Ad. 1/ Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami /tekst jednolity – Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603/. Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 w/w ustawy o VAT nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. W przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych, obowiązek podatkowy powstaje w chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu /§ 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm./.Opłaty pobierane po 1 maja 2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad.2/ Zgodnie z brzmieniem art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług,- eksport towarów,- import towarów,- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług towary są definiowane jako rzeczy ruchome oraz wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty – art. 2 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy.Natomiast wg. art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, odpłatne świadczenie usług to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu tej ustawy. Opisane przez Gminę opłaty za przyłącza do sieci wodociągowej wnoszone przez właścicieli nieruchomości, nie zawierają się w wyżej wymienionych przepisach.Wpłaty te nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 w/w ustawy o VAT dla jednostki realizującej powyższą inwestycję. Są to czynności nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad.3/ Pobieranie i zwrot kwoty wadium wynika z art. 45 i 46 ustawy z dnia 29.01.2004r. Prawo zamówień publicznych /Dz. U. Nr 19, poz. 177/. Wadium wnoszone w pieniądzu wpłaca się przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego. Jeśli wadium wniesiono w pieniądzu, zamawiający zwraca je wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane pomniejszone o koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wskazany przez wykonawcę. Przepis art. 46 ust. 5 cytowanej ustawy wskazuje przypadki, kiedy zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami. Kwota wpłaconego wadium stanowi zabezpieczenie dla sprzedającego przed odstąpieniem od kupna i ma charakter kary umownej.Według art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54,poz. 535/ podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.Wobec powyższego kwotę wadium jako podlegającej zwrotowi nie można uznać za kwotę należną i zaliczyć jej do podstawy opodatkowania tym podatkiem.Jeżeli oferent wpłaci wadium i wygra przetarg na dostawę nieruchomości to podstawę opodatkowania stanowić będzie kwota należna pomniejszona o kwotę podatku należnego, a kwota wpłaconego wadium stanowić będzie rozliczenie należności z tej transakcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj