Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-3/423/W/70JW/2004
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-3/423/W/70JW/2004
Data
2004.10.27



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
różnice kursowe
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
Czy zmniejszenie kwoty do zapłaty przez podatnika na rzecz kontrahenta w wyniku wystąpienia różnych kursów walutowych skoryguje wysokość wydatku na nabycie udziałów, stanawiącego koszt uzyskania przychodów?


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie Podatnika spółki „R.” z dnia 21.09.2004 r. (data otrzymania pisma 27.09.2004 r.), o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uprzejmie wyjaśnia, jn.:


Strona przedstawiła stan faktyczny:

Spółka zamierza zawrzeć z ZWS S.A. (dalej: „S.” umowę sprzedaży udziałów posiadanych przez „S.” w spółce ZE „E.–S.” Sp. z o.o. Cena sprzedaży zostanie zapłacona przez spółkę „R.” w walucie obcej w dniu przeprowadzenia transakcji. Podatnik ocenia, że w wyniku wystąpienia różnych kursów walutowych powstaną dodatnie różnice, które doprowadzą do zmniejszenia kwoty do zapłaty na rzecz spółki „S.”.


Spółka zwróciła o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie, jn:

W opinii Podatnika zmniejszenie kwoty do zapłaty na rzecz spółki „S.” w wyniku wystąpienia różnych kursów walutowych skoryguje wydatek na nabycie udziałów i jako takie nie powinno być rozpoznane przez niego jako przychód w momencie zakupu udziałów. Będzie on zatem obowiązany do skorygowania kosztu z tytułu nabycia udziałów od spółki „S.” o kwotę zmniejszenia ceny do zapłaty (w wyniku wystąpienia różnych kursów) dopiero w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów.


Spółka przedstawiła następujące stanowisko:

Zmniejszenie kwoty do zapłaty na rzecz spółki „S.” w wyniku wystąpienia różnych kursów walutowych skoryguje wysokość wydatku na nabycie udziałów, który będzie mógł rozpoznany przez podatnika jako koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów.


Reasumując powyższe Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze stwierdził że stanowisko podatnika w powyższej sprawie jest nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisami art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) albo wkładów (...), wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) (....).


Przepis art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi „z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie (Prawo dewizowe z 27.02.2002 r. Dz. U. nr 141, poz. 1178) przewidzianych, zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogą być wyrażone tylko w pieniądzu polskim”.


W przedstawionym w piśmie podatnika stanie faktycznym nie znajduje zastosowania przepis art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, ponieważ mając na względzie wyżej cytowany art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego należy stwierdzić, że ww. rozrachunki dokonane przez spółkę pozostają nadal rozrachunkami krajowymi i nie obejmują pojęcia rozrachunków w walucie obcej. W rozrachunkach krajowych, gdy należności i zobowiązania powstają między kontrahentami krajowymi i których wysokość jest waloryzowana kursem waluty obcej, nie powstaną różnice kursowe w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Różnice między wartością transakcji wyrażoną w złotych polskich w momencie zarachowania zobowiązania, a wartością uiszczonej wpłaty spowodowane różnymi kursami walut przyjmowanymi do rozliczenia transakcji nie stanowią różnic kursowych, o których mowa w art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatkowej.


Reasumując powyższe Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego ustalił, że podatnik winien zaewidencjonować kwotę wydatków poniesionych na nabycie od spółki „S.” udziałów Sp. z o.o. ZE „E.– S.”, jako koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów, wyrażony w pieniądzu polskim.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj