Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I-2/443-127/04
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-127/04
Data
2004.10.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
import towarów
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Kiedy i na jakiej podstawie podatnik podatku od towarów i usług ma prawo odliczyć podatek naliczony w przypadku importu towarów w związku z otrzymaną decyzją urzędu celnego w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i uslug z 11 marca 2004. (Dz. U. Nr 54, poz. 535).


W związku z pismem z dnia 28.09.2004 r. w sprawie o udzielenie informacji, czy różnica podatku VAT wynikająca z decyzji naczelnika urzędu celnego a pobranego przez ten organ, którą spółka jest obowiązana zapłacić, stanowi podatek naliczony i czy podlega odliczeniu w sytuacji dokonania importu towarów w 2001 r. tj. obowiązywania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) a decyzja naczelnika urzędu celnego stwierdzająca niedobór podatku wydana została w dniu 09.08.2004 r. tj. obowiązywania nowych przepisów dot. podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 11 marca 2004 r.).

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, zważywszy, że w indywidualnej sprawie podatnika objętej zapytaniem nie toczy się postępowanie podatkowe ani też kontrola podatkowa, wyjaśnia co następuje.

W zakresie importu towarów obowiązującą zasadą było (art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r.) i jest (art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.) samoobliczanie podatku VAT od importu towarów, które podlegało i podlega sprawdzeniu przez organ celny. Jeżeli w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego organ celny stwierdzi, że kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Jeżeli między podatkiem wynikającym z decyzji naczelnika urzędu celnego (dyrektora izby celnej) a podatkiem pobranym przez ten organ występuje różnica - różnica ta stanowiła podatek naliczony w rozumieniu art. 19 ust. 2 ustawy o VAT z 8 stycznia 1993 r., i stanowi w rozumieniu art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., co oznacza, że podlega odliczeniu. W art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) postanowiono, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 19 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W art. 86 ust. 10 tej ustawy postanowiono, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11,12,16,18. Reasumując, spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT w rozliczeniu za miesiąc w którym otrzymała wymienione w piśmie decyzje naczelnika urzędu celnego, bądź w miesiącu następnym. Powyższe wyjaśnienie obowiązuje jedynie w zakresie zadanego pytania w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj