Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PP-077/SIP/1812/04
z 16 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-077/SIP/1812/04
Data
2004.12.16



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
import usług
odliczenie podatku od towarów i usług
usługi gastronomiczne


Pytanie podatnika
Dotyczy podatku od towarów i usług, w związku z nabyciem usług hotelarskich i gastronomicznych w krajach Unii Europejskiej.


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 2 listopada 2004r. Nr ZP-II-443/150/04 gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 30 września 2004r. Spółka zwróciła się z prośbą o interpretację przepisów prawa dotyczących podatku od towarów i usług, w związku z nabyciem usług hotelarskich i gastronomicznych w krajach Unii Europejskiej. Zdaniem Spółki nabycie tych usług stanowi import usług, który dokumentuje się fakturą wewnętrzną z wykazanym podatkiem należnym, przy czym podatek ten jest również podatkiem naliczonym, podlegającym odliczeniu zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Pismem z dnia 2 listopada 2004r. Nr ZP-II-443/150/04 Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy udzielił informacji, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, z tytułu nabycia wymienionych usług nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska. Przyznaje, że Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia wymienionych powyżej usług, jednakże z innych powodów.

Zgodnie z ogólną zasadą, określoną w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28. Dla usług hotelarskich i gastronomicznych nie zostało określone w art. 27 ust. 2 - 6 i w art. 28 szczególne miejsce świadczenia usług. W takim przypadku miejscem opodatkowania tych usług jest miejsce siedziby świadczącego usługę (miejsce prowadzenia działalności, bądź miejsce stałego zamieszkania). Zatem usługi gastronomiczne i hotelarskie, których świadczący ma siedzibą (prowadzi działalność) w krajach Unii Europejskiej, tj. w Wielkiej Brytanii i Niemczech tam podlegają opodatkowaniu według tamtejszych zasad. Nabycie tych usług nie mieści się w pojęciu importu usług. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT przez import usług rozumie się świadczenie usług z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Dotyczy to usług opodatkowanych na terytorium Polski.

Reasumując nabywane przez Spółkę usługi nie podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju, a w związku z tym brak jest podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj