Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD3/415-82/BB/04
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD3/415-82/BB/04
Data
2004.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małoletnich dzieci


Słowa kluczowe
najem
obowiązek podatkowy
spadkobiercy


Pytanie podatnika
1. Czy z umowami najmu i dzierżawy jakie będzie zawierał wykonawca testamentu łączy się obowiązek naliczenia i odprowadzenia do Urzędu Skarbowego w Elblągu?
2. Na kim spoczywa obowiązek podatkowy? Na wykonawcy testamentu, czy też na małoletniej?
3. Jaka będzie podstawa prawna na jakiej zostanie oparta ocena co do podlegania obowiązkowi podatkowemu?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku pismem z dnia 1 grudnia 2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 6.12.2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:

Pan (...) zamieszkały w (...) NIP: (...), działa jako przedstawiciel ustawowy (ojciec) małoletniej (...) ur. 20.09.2000 r., będącej na mocy testamentu, jedyną spadkobierczynią majątku po zmarłej (...). Ponadto Spadkodawczyni ustanowiła wykonawcę testamentu, w osobie Pani (...).

W związku z powyższym Pan (...) wystąpił z zapytaniem:

  • czy z umowami najmu i dzierżawy jakie będzie zawierał wykonawca testamentu łączy się obowiązek naliczenia i odprowadzenia do Urzędu Skarbowego w Elblągu:
  1. podatku od towarów i usług stosownie do postanowień ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),
  2. podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.: Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.), a jeżeli tak, to:
  • na kim spoczywa obowiązek podatkowy, czy na wykonawcy testamentu, czy też na małoletniej, a jeżeli na małoletniej, to
  • na kim spoczywa obowiązek obliczenia i odprowadzenia podatków (zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych) – wykonawcy testamentu, czy rodzicach małoletniej jako jej przedstawicielach ustawowych oraz
  • o wskazanie podstawy prawnej na jakiej zostanie oparta ocena co do podlegania obowiązkowi podatkowemu, jak również określenie podatnika i podmiotu zobowiązanego do realizacji obowiązków podatkowych.

Strona występując z powyższymi zapytaniami do organu podatkowego, przedstawiła następujący stan faktyczny:
W skład masy spadkowej po zmarłej (...) wchodzi szereg nieruchomości. W ramach czynności zarządu spadkiem, wykonawca testamentu, tj. Pani (...) podejmuje czynności mające na celu wynajem oraz dzierżawę zarządzanych nieruchomości.
Według stanowiska Wnioskodawcy, pomimo zawierania w imieniu własnym umów dzierżawy i najmu, wykonawcy testamentu nie będzie obciążał obowiązek podatkowy w zakresie obu w/w podatków. Zdaniem Strony obowiązek ten spoczywać będzie na spadkobiercy, przy czym obowiązek dokonania rozliczenia podatku wobec organu podatkowego spoczywa na wykonawcy jako zarządcy masy spadkowej.

W odpowiedzi na powyższe, organ podatkowy wyjaśnia w zakresie:

1. podatku od towarów i usług

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Ustęp 2 cytowanego art. stanowi, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Unormowanie to zalicza jednoznacznie do działalności gospodarczej dla potrzeb podatku od towarów i usług takie przejawy aktywności podatnika w stosunku do towarów oraz wartości niematerialnych, jak m.in. wynajem, dzierżawa, o ile są:
- realizowane w sposób ciągły,
- dla celów zarobkowych.
Zatem podatnikami VAT są podmioty czerpiące stałe korzyści (pożytki) z udostępnienia za wynagrodzeniem rzeczy oraz dóbr niematerialnych. Dotyczy to wszystkich podmiotów, także osób fizycznych, które wynajmują nieruchomości na cele niemieszkalne i mieszkalne.
W związku z powyższym obowiązek podatkowy z tytułu wynajmu lokali ciążyć będzie na spadkobiercy.

2. podatku dochodowego od osób fizycznych

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (t.j. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r z późn. zm.) źródłami przychodów są: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 w/w ustawy podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego miesięczne zaliczki na podatek dochodowy. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Ustęp 3f cytowanego artykułu stanowi, iż Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Z uwagi na fakt, iż spadkobiercą jest osoba małoletnia, to w jego imieniu występują rodzice, bowiem zgodnie z treścią art. 98 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r., Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 ze zm.), rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Powyższy przepis stwarza umocowanie do działania w cudzym imieniu, a więc przedstawicielstwo ustawowe w rozumieniu art. 96 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który mówi, że umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo). Oznacza to, że czynność prawna dokonana przez rodziców w imieniu dziecka, zgodnie z art. 95 § 2 Kc, pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Należy również zaznaczyć, że do 13 lat dziecko nie ma zdolności do czynności prawnych, co wynika z treści art. 12 k.c., dlatego czynności prawne, których jest stroną, mogą być dokonywane w jego imieniu tylko przez rodziców jako przedstawicieli ustawowych.

Z powyższych wyjaśnień wynika, że obowiązek podatkowy ciąży na spadkobierczyni – małoletniej (...), w imieniu której działają rodzice i oni też są zobowiązani do obliczenia podatku, złożenia deklaracji oraz wpłacenia należnego podatku na konto właściwego urzędu skarbowego.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy i stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę organ podatkowy podziela stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie jedynie w części dotyczącej obowiązku podatkowego spoczywającego na spadkobiercy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę pytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj