Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starachowicach
PP/443-57/04PDF.412/14/04PO.434/118/04
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-57/04
PDF.412/14/04
PO.434/118/04
Data
2004.10.15



Autor
Urząd Skarbowy w Starachowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zapłata, pobór i zwrot podatku --> Obowiązki podatników i płatników


Słowa kluczowe
komis
komisant
prowizje
sprzedaż komisowa
sprzedaż towarów
umowa komisu


Pytanie podatnika
1. Czy w przypadku przyjęcia towaru w komis, winien on być traktowany również jako towar handlowy i ujęty w księdze przychodów i rozchodów ?
2. Czy w przypadku firmy prowadzącej komis, gdzie samochody do handlu są przyjmowane bądź na zasadzie kupna od osób fizycznych (umowa kupna-sprzedaży) lub od osób prowadzących działalność (faktura VAT), bądź na zasadzie przyjęcia od klienta w celu sprzedaży bez zawierania transakcji kupna, istnieje konieczność wystawienia faktury VAT-marża, ujmując na niej wartość sprzedaży w wysokości brutto, a następnie rozliczając marżę, wykazać ją do opodatkowania w deklaracji ?
Czy w przypadku przyjęcia towaru w komis, winien on być traktowany jako towar handlowy i ujęty w rejestrze zakupu ?
3. Czy w przypadku przyjęcia towaru w komis, winna być uiszczona opłata skarbowa i składane deklaracje PCC, tak jak przy zakupie ?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w związku z wnioskiem z dnia 21.09.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie handlu samochodami używanymi Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach informuje, że na mocy przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zmianie uległy zasady opodatkowania transakcji w ramach umowy komisu. Czynności wykonywane przez komisanta na podstawie umowy komisu nie są już traktowane jako usługi. Zgodnie, bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 3 tej ustawy wydanie towarów na podstawie, umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej jest traktowane jak dostawa towarów (zakup - sprzedaż) z prawem do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (według ogólnych zasad).

W przypadku, gdy komitentem jest osoba fizyczna nie będąca podatnikiem podatku od towarów i usług, komisant (po spełnieniu określonych w art. 120 ustawy warunków), może zastosować przepisy w zakresie szczególnej procedury, gdzie podstawą opodatkowania jest marża. Procedura ta wymaga prowadzenia przez podatnika szczegółowej ewidencji niezbędnej do prawidłowego określenia podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 120 ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Tylko spełnienie tych warunków umożliwia podatnikowi rozliczanie się tą metodą.

W zakresie podatku dochodowego przyjęcie towaru w komis nie powoduje powstania kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia, ponieważ komisant nie ponosi żadnych wydatków z tego tytułu, gdyż faktycznie tego towaru nie nabywa. Przychodem może, więc być tylko część kwoty należnej, którą nabywca uiszcza za nabycie towaru. Tą kwotą należną komisantowi może być tylko prowizja komisowa.

Kwotę należną uzyskanej w danym miesiącu prowizji pomniejszonej o podatek od towarów i usług ze sprzedaży komisowej należy wpisać do księgi przychodów i rozchodów jako przychód.

Obowiązek podatkowy w podatku dochodowym powstaje w momencie sprzedaży towaru, ponieważ komitentowi przysługuje należność za sprzedany towar, a komisantowi należna prowizja z tytułu wykonania zobowiązania umownego. Podstawą opodatkowania u komisanta będzie kwota prowizji zmniejszona o kwotę podatku VAT od tej prowizji.

Ponadto Naczelnik tut. urzędu skarbowego informuje, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zmianami).

W w/w przepisie wymienia się m. in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, nie wymienia się natomiast umów komisu, zatem brak jest podstawy do ustalania, pobierania i uiszczania podatku od czynności cywilnoprawnych od takich czynności.

Płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 10 ust. 2 w/w ustawy są nabywcy rzeczy, ale od umów sprzedaży, jeżeli nabywca kupuje te rzeczy do przerobu lub sprzedaży.

W świetle powyższego, w przypadku umów komisu nie istnieje także obowiązek składania deklaracji PCC-2 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj