Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/2/415-25/2004/29389
z 26 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/2/415-25/2004/29389
Data
2004.10.26



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
podróż służbowa (delegacja)
pracownik
samochód służbowy
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Zgodnie z umową o pracę pracownikowi przysługuje prawo do posiadania i używania do celów służbowych samochodu osobowego. Czy przejazdy samochodem służbowym z miejsca zamieszkania do pracy i z powrotem stanowią realizację przez pracownika celu służbowego, czy też korzystanie z ww. samochodu jest dla pracownika nieodpłatnym świadczeniem? Jak należy to świadczenie wycenić?


Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie zawiera definicji pojęcia używania samochodu osobowego do celów podróży służbowej. Pojęcie to zostało zdefiniowane w art. 775 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz. U. Z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Podróżą służbową w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Stałe miejsce pracy natomiast winno być wskazane w umowie o pracę. O tym więc, czy wyjazd służbowy pracownika może być uznany za podróż służbową, decyduje przede wszystkim to, czy pracownik ma zadanie do wykonania poza miejscem, które zostało wskazane jako stałe miejsce jego pracy. W świetle powyższego używania samochodu osobowego będącego własnością Spółki w celu przejazdu z miejsca zamieszkania do pracy i z powrotem nie można uznać za używanie go do celów służbowych, podróży służbowej. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Ponadto stosownie do postanowień art. 9 ust. 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z uwagi na to, iż umożliwienie korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych nie zostało wymienione w katalogach przychodów wolnych od podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21, 52 i 52a) należy stwierdzić, że w przedstawionej sytuacji pracownik osiąga przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń, które jako przychód ze stosunku pracy winny być pomniejszone o koszty uzyskania przychodu i opodatkowane.

Przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności nie jest wynajmowanie samochodów czy też nabywanie usług związanych z odpłatnym przekazaniem samochodu. Do ustalenia wartości świadczenia związanego z udostępnianiem samochodu służbowego do celów prywatnych zastosowanie będzie miał przepis art. 12 ust. 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2 i 2a pkt 4. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia. Ustalając zatem przychód pracownika z udostępnienia samochodu służbowego do celów prywatnych należy wziąć pod uwagę markę samochodu, rok produkcji, stan techniczny, przebieg, wyposażenie, itp., a także zasady korzystania z niego (np. kto płaci za paliwo, przeglądy techniczne, naprawy itp.) i porównać z cenami usług świadczonych przez działające na tym samym terenie co ww. Spółka, firmy zajmujące się wynajmem takich samochodów, które po analizie powyższych kryteriów odpowiadają samochodowi wykorzystywanemu przez pracownika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj