Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-142/04
z 21 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-142/04
Data
2004.12.21



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
opodatkowanie
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy przekazanie w formie darowizny 50% wartości samochodu ciężarowego marki Kamaz 5410 córce prowadzącej działalność gospodarczą obliguje podatnika do odprowadzenia w tej części podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych ?Z przedstawionego stanu faktycznego zawartego w złożonym zapytaniu wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Samochód został zakupiony 22.07.2002r. I uznany przez podatnika za środek trwały związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z tytułu zakupu samochodu podatnik skorzystał z prawa odliczenia podatku VAT naliczonego. Według podatnika czynność ta nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ani podatkiem dochodowym.


Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:1/ przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2/ wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Stosownie do przepisu art. 888 §1 k. c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje sie do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają tylko te darowizny, których przedmiotem są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy. Jak wynika z powyższych przepisów, darowizna w rozumieniu wymienionej ustawy jest czynnością zrównaną z odpłatną dostawą i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony od tej czynności, w całości lub w części.
Zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, w tym też i darowizny, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towaru, a gdy cena nabycia nie istnieje – koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tego towaru. Czynność darowizny opodatkowaną podatkiem od towarów i usług dokumentuje się fakturą wewnętrzną. Przepis art. 106 ust. 7 ustawy stanowi, że w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy wystawiane są faktury wewnętrzne,;za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.
W przedstawionym stanie faktycznym nie będzie miało również zastosowania zwolnienie od podatku od towarów i usług dostawy towarów używanych. Na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego
W sytuacji, gdy przedmiotem darowizny jest towar używany, w stosunku do którego przysługiwało podatnikowi prawo odliczenia podatku naliczonego, to czynność darowizny tego towaru podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 14 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również: przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących: środkami trwałymi; składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust.1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1500 zł; wartościami niematerialnymi i prawnymi – ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych , w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że nastąpiła częściowa darowizna środka trwałego jakim był samochód ciężarowy, a nie odpłatne zbycie składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Dlatego też nie nastąpi z tego tytułu zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem prawidłowe jest Pana stanowisko w tym zakresie.Jednakże zaliczając do kosztów uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia powyższego samochodu będącego środkiem trwałym związanym z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, obowiązany jest Pan do uwzględnienia, że przepis art. 23 ust.1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju.
Stąd w związku z dokonaną darowizną 50% wartości samochodu ciężarowego marki Kamaz 5410 córce, odpisy amortyzacyjne od tej wartości nie stanowią u Pan kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj