Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawiczu
pp-443/90/04
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
pp-443/90/04
Data
2004.12.14



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy spółdzielnia mieszkaniowa może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z budową budynków mieszkalnych ?


Pismem z dnia 25 października 2004r. spółdzielnia zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia całości podatku naliczonego od zakupów związanych z budową budynku mieszkalnego wielorodzinnego.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż spółdzielnia dokonuje budowy budynku wielorodzinnego, w który wydzielone będą lokale mieszkalne. Spółdzielnia pobiera od członków wpłaty tytułem wkładu budowlanego, które w całości opodatkowuje 7% podatkiem od towarów i usług. Wpłaty członków w całości pokrywają koszt inwestycji.

Spółdzielnia ma wątpliwości czy w związku z faktem, iż po zakończeniu inwestycji będzie pobierała od członków opłaty eksploatacyjne zwolnione od podatku od towarów i usług, ma obecnie prawo do odliczenia całości podatku naliczonego od prowadzonej inwestycji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, informuje uprzejmie, że:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego (art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy).

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 % w odniesieniu do:

a. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

b. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przedmiotowej sprawie Spółdzielnia Mieszkaniowa nabywa usługi budowlano-montażowe związane z budową budynków mieszkalnych, zaś przeniesienie własności wybudowanych lokali mieszkalnych oraz ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, traktowane jest na równi z dostawą towarów i podlega - zgodnie z cyt. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) - opodatkowaniu 7 % stawką podatku od towarów i usług.

Zdaniem tut. organu w obecnym stanie prawnym, na podstawie art. 86 ust. 1 w/w ustawy spółdzielni przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z budową budynków mieszkalnych, ponieważ zakupy te związane są wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną. Cała inwestycja finansowana jest bowiem wkładami członków spółdzielni, które opodatkowane są podatkiem od towarów i usług.

Co prawda art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług pozbawia podatnika prawa do odliczania podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, od ograniczenia tego ustawa przewiduje jednak kilka odstępstw. Art. 88 ust. 3 pkt 2 daje prawo do odliczenia podatku od wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Stosownie do art. 16 c pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe, fakt ten jednak pozostaje w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 4 f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uchylonym od 1 stycznia 2004r. lecz obowiązującym do 31 grudnia 2006r. - na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz. 1957, zm. Dz. U. z 2004r. Nr 254, poz. 2533) - zwolnione są od podatku dochodowego od osób prawnych dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Informuje się ponadto, iż koszty ponoszone po zakończeniu inwestycji, związane z eksploatacją i utrzymaniem obiektu nie będą już podlegały odliczeniu w całości. Będą to bowiem zakupy związane - przynajmniej w części - ze zwolnionymi od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy, czynnościami wykonywanymi na rzecz członków spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm).

Odpowiedź została udzielona na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj