Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
SM/436/12/2004
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
SM/436/12/2004
Data
2004.12.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
odszkodowania
podatek
spadkobiercy
wypłata


Pytanie podatnika
Czy przyznane spadkobiorcom odszkodowanie przez Ministra Środowiska za poniesioną szkodę i utracone korzyści za przejęte przez Skarb Państwa z naruszeniem przepisów przedsiębiorstwo zmarłego ojca" Tartak Parowy i Stolarnia ” podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn ?”


Zgodnie z art. 922 KC, spadek to ogół praw i obowiązków zmarłego przechodzący w chwili jego śmierci na spadkobierców. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i z tą chwilą spadkobierca nabywa spadek.Do spadku obok rzeczy i praw majątkowych istniejących w chwili śmierci wchodzą także szczególne uprawnienia spadkobierców, m.in. roszczenie do naprawienia szkody przechodzące na spadkobierców poszkodowanego. Zgodnie z treścią art. 922 § 2 KC, nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

W omawianej sprawie przedmiotem spadkobrania było roszczenie o zwrot znacjonalizowanego majątku stanowiącego własność spadkodawcy. Podstawą natomiast do dochodzenia roszczeń od Skarbu Państwa – Ministra Środowiska jest wykazanie przez uprawnionych, że w skutek wydania decyzji (orzeczeń) z rażącym naruszeniem prawa ponieśli szkody.

Z przedłożonej przy wniosku decyzji wynika, że Minister Środowiska na podstawie art.160 § 1,3 i 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeksu postepowania administracyjnego ( Dz.U.z 2000 roku , Nr 98,poz.1071 tekst jednolity ze zm.) przyznał odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość poszczególnym spadkobiercom na skutek wydania z naruszeniem prawa Orzeczenia Ministra Leśnictwawy w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Stosownie do art.160 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego stronie , która poniosła szkodę na skutek wydania decyzji z naruszeniem przepisu – art.156 § 1 albo stwierdzenia nieważności takiej decyzji służy roszczenie o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę, chyba, ze ponosi on winę za powstanie okoliczności wymienionych w tym przepisie.

Zauważa się, iż dziedziczeniu podlegają prawa i obowiązki wynikające ze stosunków cywilnoprawnych a więc mające charakter cywilnoprawny.

Zatem nie wchodzą w skład spadku prawa i obowiązki wynikające z innych stosunków prawnych nawet jeżeli pewien przepis wskazując krąg osób na które przechodzą prawa i obowiązki , odwołuje się do określenia spadkobiercy .

Reasumując roszczenie o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę , jako prawo o charakterze majątkowym wynikające z przepisów prawa administracyjnego nie należy do spadku .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj