Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/165/04
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/165/04
Data
2004.12.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
odsetki od zaległości podatkowych


Pytanie podatnika
Dotyczy naliczenia odsetek za zwłokę od zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji podatkowej VAT-7, w której rozliczono faktury korygujące zwiększające podatek należny.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. / w związku z pismem strony z dnia 16 listopada 2004 r. / data wpływu do tutejszego Organu 16.11.2004 r. / uzupełnionego pismem z dnia 07.12.2004 r. informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, następująco:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy naliczenia odsetek za zwłokę od zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji podatkowej VAT-7, w której rozliczono faktury korygujące zwiększające podatek należny.

Zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 97, poz. 971 / fakturę korygującą wystawia się, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Jak wynika z pisma Strony, w miesiącu sierpniu 2004 r. wystawiła Ona faktury korygujące, w których naliczyła podatek od towarów i usług, do faktur (pierwotnych). w których sprzedaż podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, co było niezgodne z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Faktura korygująca podwyższająca podatek należny w stosunku do faktury pierwotnej może być wystawiona:
1. w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie kwoty podatku w pierwotnej fakturze np.: niewłaściwa stawka podatkowa, błąd rachunkowy, zaniżenie wartości sprzedaży
2. z powodu innych przyczyn określonych w § 19 i 20 wyżej cytowanego rozporządzenia np.: podwyższenia ceny sprzedaży.

W pierwszym przypadku, który powoduje zaniżenie zobowiązania podatkowego za dany miesiąc w wyniku wykazania zbyt małego podatku należnego, sprzedawca poprawiając swój błąd poprzez wystawienie faktury korygującej, winien ująć tę fakturę korygującą w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura i jednocześnie skorygować deklarację VAT – 7 za ten miesiąc, na podstawie zmienionych danych wynikających z rejestru sprzedaży. Wystawienie faktury korygującej spowodowane jest bowiem faktem, że pierwotna faktura, w stosunku do której wystawiono fakturę korygującą, nieprawidłowo odzwierciedla stan faktyczny, który istniał już w miesiącu powstania obowiązku podatkowego tj. w chwili wydania towaru lub wykonania usługi – art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U nr 54, poz. 535 / lub w chwili wystawienia faktury, jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – art. 19 ust. 4 cytowanej ustawy.

W drugim przypadku, gdy faktura korygująca podwyższająca podatek należny wystawiona jest z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, rozlicza się ją na bieżąco i ujmuje w rejestrze sprzedaży w miesiącu jej wystawienia i w deklaracji za ten miesiąc.

W sytuacji Strony, gdy zastosowano niewłaściwą stawkę podatku i wystawiono faktury korygujące winny one być ujęta w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym dokonano pierwotnej sprzedaży i jednocześnie winny być skorygowane deklaracje VAT-7 za te miesiące.

Jeżeli złożona korekta deklaracji ma wpływ na zwiększenie zobowiązania podatkowego w stosunku do deklaracji pierwotnej a różnica tego zobowiązania zostanie wpłacona w terminie późniejszym niż termin płatności podatku określony w przepisach szczegółowych, to różnica ta staje się zaległością podatkową.

W myśl art. 51 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. / zaległością podatkową jest podatek nie zapłacony w terminie płatności a zgodnie z art. 53 powołanej ustawy, od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Zgodnie z art. 53 § 4 Ordynacji podatkowej oraz § 2 ust 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach / Dz. U. Nr 240, poz. 2063 /, odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku do dnia dokonania zapłaty.

Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień wydania niniejszego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj