Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-1/443/66/ECH/04
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-1/443/66/ECH/04
Data
2004.12.10



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
faktura VAT
import usług
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
1. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie otrzymanych towarów powierzonych?
2. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie towarów zakupionych?
3. Czy do podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy dodać wartość usługi transportowej?
4. Czy wartość podatku od towarów i usług w przypadku towarów powierzonych stanowi dla Spółki podatek naliczony do odliczenia?
5. Czy w przedstawionej sytuacji Spółka ma do czynienia z importem usług transportowych?


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że kontrahent niemiecki dostarczył do Spółki towar na zasadzie powierzenia, co udokumentował listem przewozowym z dnia 12.05.2004 r. Zgodnie z umową Spółka powierzonym towarem może dysponować jak właściciel. W dniu 19.05.2004 r. miała miejsce druga transakcja dotycząca zakupu innych towarów, co udokumentowano fakturą zakupu. Kontrahent w dniu 19.05.2004 r. obciążył Spółkę kosztami transportu – wystawiając fakturę, gdzie w pozycji 1 ujął wartość transportu do dostawy z dnia 19.05.2004 r, a w pozycji 2 ujął wartość transportu dotyczącego towarów powierzonych w dniu 12.05.2000 r.

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego podatnik sformułował pytania:

  1. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie otrzymanych towarów powierzonych?
  2. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie towarów zakupionych?
  3. Czy do podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy dodać wartość usługi transportowej?
  4. Czy wartość podatku od towarów i usług w przypadku towarów powierzonych stanowi dla Spółki podatek naliczony do odliczenia?
  5. Czy w przedstawionej sytuacji Spółka ma do czynienia z importem usług transportowych?

Na tle powyższych okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że w przypadku towarów powierzonych obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa towarów.

Obliczając podstawę opodatkowania wartość towarów należy podwyższyć o koszt transportu, którym Spółka została obciążona kilka dni po dokonaniu dostawy towarów. Podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (też towarów powierzonych) stanowi dla Spółki podatek naliczony w dacie powstania obowiązku podatkowego. W przypadku towarów zakupionych obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury tj. 19.05.2004 r. Podstawę opodatkowania należy zwiększyć o koszty transportu.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego zawarte w art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 5 i 6 i art. 31 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 86 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska, uzasadnionej w sposób następujący.

Jeżeli dostawa towarów powierzonych i zakupionych od kontrahenta niemieckiego spełnia wymogi art. 9 ust. 1 i 2 ustawy, to zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6 - 9.

Jednak - w myśl ust. 6 tego artykułu – w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Jednocześnie ust. 2 pkt 2 tego przepisu stanowi, iż podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, obejmuje wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Powołany przepis art. 31 ust. 2 pkt 2 wskazuje, iż do podstawy opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów podlegają wliczeniu koszty transportu, którymi nabywcę obciąża dostawca towaru.

W świetle powyższego należy przyjąć, że do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wlicza się koszty transportu, o ile usługi transportowe zostały wykonane przez dokonującego dostawy. Jeżeli natomiast usługę wykonał inny podmiot, nabywca tej usługi traktuje ją jako odpłatność za czynność, dokonywaną przez odrębny niż dostawca podmiot. Nie stanowi ona wtedy podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W wyniku transakcji dokonanej z innym niż dostawca towarów podmiotem, podatnik może być zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu importu usług.

Kwota należnego podatku wyliczona z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – stanowi- zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy podatek naliczony.

Czynnemu podatnikowi VAT (art. 96 ust. 4 ustawy) przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o tak określony podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tego tytułu.

Jednak – w myśl zapisu ust. 11 tego artykułu – jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj