Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US-24-2150/415/50/2004
z 12 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-24-2150/415/50/2004
Data
2004.11.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na zakup wydawnictw i materiałów szkoleniowych znajdujących się na elektronicznych nośnikach typu CD i DVD (ksiązki, gazety itp.), przez Podatnika będącego osobą niewidomą, zaliczoną do pierwszej grupy inwalidztwa. Zdaniem Podatnika wydatki te podlegają odliczeniu jako wydatki na cele rehabilitacyjne


Zgodnie z art.26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust.3, art.28-30 oraz art. 30a-30c stanowi dochód ustalono zgodnie z art.9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust.5c, 6, 8, ust. 10-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Pojęcie rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod pojęciem tym należy rozumieć przywrócenie choremu aktywności fizycznej, psychicznej, społecznej i zawodowej, poprzez zorganizowany system działań mający na celu przystosowanie go do zmieniających warunków życia, usunięcie skutków choroby oraz zmniejszenie następstw nieodwracalnych zmian lub wyrównanie ich w takim stopniu, aby poszkodowanemu przywrócić jego społecznie przydatną sprawność.

Pełen katalog wydatków na cele rehabilitacyjne zawarty został w art. 26 ust. 7a powoływanej ustawy, zaś pkt 4 stanowi, iż odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Z treści powyższego przypisu wynika, iż odliczeniu podlegają wydatki na zakup wydawnictw i materiałów(pomocy) szkoleniowych, zatem nie mogą to być wydawnictwa i materiały o dowolnej treści lub dowolnej formie zapisu, lecz jedynie mające charakter szkoleniowy, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności – co dotyczy zarówno formy ich zapisu jak i przekazywanych treści. Dlatego ustalenie prawa do odliczenia wydatków na rehabilitacje i ich związku z niepełnosprawnością wymagają w każdej sprawie indywidualnej oceny.

Należy ponadto pamiętać, iż w myśl art. 26 ust. 7b w/w ustawy, wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były sfinansowane z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwota sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Podstawą do odliczenia w/w wydatków jest posiadanie dowodu stwierdzającego poniesienie tego wydatku (art. 26 ust.7c ustawy) oraz dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność (art. 26 ust. 7d ustawy).

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny Pana stanowisko zawarte w piśmie jest prawidłowe, przy spełnieniu pozostałych warunków, określonych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj