Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.III.443/88a/04
z 4 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP.III.443/88a/04
Data
2004.11.04



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
fakturowanie
usługi najmu


Pytanie podatnika
Wraz z żoną od kilku lat prowadzimy działalność gospodarczą każde z nas na własny rachunek. Oboje jesteśmy zarejestrowanymi podatnikami VAT. Od 2003r. budujemy obiekt handlowy i jest to wspólne z żoną przedsięwzięcie z przeznaczeniem na wynajem mieszczących się tam lokali użytkowych. W zakresie podatku dochodowego chcielibyśmy rozliczać się oddzielnie zgodnie z art.8 ust.3 ustawy o pdof, czyli po połowie. Problemem jest sposób rozliczenia się przez nas z podatku VAT.1. sprawa fakturowania usług najmu Na każdy wynajęty lokal wystawiamy dwie faktury (oboje po #189; czynszu)2. sprawa refakturowania kosztów (woda, energia, nieczystości, wspólne akcje)Koszty te refakturuje to z nas, które ma zawartą umowę na dostawę mediów lub innych dóbr. Koszty uzyskania przychodów dzielą się po połowie na każdego z nas, czy więc w tej sytuacji ma prawo jedno z małżonków do odliczenia całości podatku VAT zawartego w tej fakturze, które to koszty następnie refakturuje na najemców.3. sprawa wydatków ponoszonych na nieruchomość, a w tym wydatki bieżące, o charakterze inwestycyjnymStaramy się pobierać faktury na zakup tych dóbr i usług po połowie, ale nie jest to zafakturowana połowa tego samego wydatku, tylko faktura wystawiona jest na jedno z nas, na połowę zakupionego asortymentu i druga na drugiego na dalszy zakupiony asortymentCzy w tej sytuacji mamy prawo do odliczenia podatku zawartego w takiej fakturze w całości. Mamy co do tego wątpliwości, tylko nie wiemy jak zapisać na fakturze taki zakup:- Czy może to być faktura na oboje z nas z wpisaniem dwóch NIP (w ustawie nie ma takich przeciwwskazań, ale programy, które funkcjonują u sprzedawców nie dają możliwości wpisania dwóch NIP, czy sprzedawca może dopisać ręcznie dane i NIP drugiego z nas)- Czy adresem odbiorcy na fakturze może być adres wynajmowanej nieruchomości, czy adresy zamieszkania, w naszym przypadku są one różne.


Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; (...), tym samym odpłatne świadczenie usług najmu lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, i jest opodatkowane 22% stawką podatku VAT (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców oraz usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W związku z powyższym należy uznać, iż opisany przez podatnika stan faktyczny mieści się w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, tym samym podatnik obowiązany jest zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, do wystawiania faktur VAT na zasadach określonych w ustawie oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (D. U. z 2004r. nr 97, poz. 971).

Rozpatrując pierwsze pytanie należy zauważyć że faktury wystawiane przez podatników VAT są dokumentem służącym dokumentacji transakcji, będącym podstawą do jej zaksięgowania w księgach podatkowych stron tych transakcji. Dokumentują rzeczywisty obrót gospodarczy (w wyroku z dnia 13 marca 1998r., I SA/Lu 1240/96, publ. LEX, Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, że „prawidłowość materialnoprawna tej faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze. A contrario nie będzie można uznać za prawidłową fakturę gdy sprzecznie z jej treścią wykazuje ona zdarzenie gospodarcze, które w ogóle nie zaistniało bądź zaistniało w innych rozmiarach albo między innymi podmiotami(...)”. Jeśli tak, uznać należy, że w przytoczonych przez podatnika warunkach właściwym jest wystawianie faktury oddzielnie przez dwóch przedsiębiorców przy uwzględnieniu proporcji odpowiadającej udziałowi we współwłasności nieruchomości będącej przedmiotem najmu.

Odnosząc się do drugiego pytania należy zauważyć, iż ustawodawca polski – podobnie jak to miało miejsce w poprzednio obowiązującej ustawie z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (D. U. nr 11 poz. 50 ze zm.) – nie uregulował prawnie problematyki tzw. refakturowania usług, stąd rozpatrując to zagadnienie, należy zwrócić uwagę, że w przepisach VI dyrektywy dotyczącej świadczenia usług, znajduje się regulacja (art. 6 ust. 4 VI Dyrektywy), zgodnie z którą w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, wówczas podatnik ten nabywa i świadczy te usługi. Tym samym zasadnym jest twierdzenie, że podatnik nabywający usługę ma prawo do odliczenia całości podatku VAT zawartego w fakturze dokumentującej świadczenie tej usługi aby następnie koszty te refakturować na ostatecznych nabywców usługi.

Odpowiadając na trzecie pytanie należy podnieść, że ideą obniżenia podatku jest uniknięcie wielokrotnego opodatkowania tej samej wartości. Wystawienie faktury na dwa lub więcej podmiotów, które nabyły wspólnie ten sam towar, nie stoi na przeszkodzie obniżenia przez każdy z nich należnego podatku o odpowiadającą udziałowi we współwłasności część kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towaru, tak wyrok NSA z dnia 13.06.1996r. (sygn. akt ni SA 1131/95). Dodać należy, że odmowa wystawienia faktury na podatnika VAT stanowiłoby naruszenia art. 106 ust. 1 ustawy o VAT (tak wyrok NSA z dnia 5.06.2002r. – I SA/Wr2761/99, M Podat. 2003/1/39), tym samym w przypadkach dostaw towarów gdy po stronie nabywcy występuje więcej niż jeden podmiot, należy wskazać wszystkie podmioty występujące jako strony transakcji i nie jest właściwe rozbijanie czynności na więcej faktur (dostaw), gdyż przedmiotem dostawy są towary, a nie udziały w towarze.Wskazać należy, że faktura zachowuje swoją odliczeniową funkcję do momentu możliwości prawidłowego określenia nabywcy towaru, a ten może zostać zidentyfikowany poprzez numer NIP albo swój adres i nazwę (tak wyrok NSA z dnia 17.11.1997r, I SA/Wr 758/97, publ. LEX).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj