Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-II-423/32/04
z 7 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II-423/32/04
Data
2004.04.07



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kwatera
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
1. Czy koszty zakwaterowania pracowników firmy budowlanej przy realizacji budów na terenie całego kraju podlegają ograniczeniu stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PDOF?
2. Czy koszty zakwaterowania pracowników firmy budowlanej stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust 1 ustawy o PDOP?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działajec na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 16.03.2004 r. (data wpływu 17.03.2004 r.), w sprawie rozszerzenia pisemnej informacji, o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, co następuje:

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 26 lipca 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych (bez górnego limitu) oraz kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł. Zastosowanie powyższego zwolnienia jest możliwe po spełnieniu warunków określonych w art. 21 ust. 14 updof, m.in. podatnik nie może korzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 2 pkt 3 i 4 updof). Natomiast w miesiecach, w których podatnik nie korzysta z zakwaterowania, a jego miejsce stałego lub czasowego zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i dodatkowo nie otrzymuje on dodatku za rozłąkę to może skorzystać z kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 2 pkt 3 i 4 updof nie tracąc w ten sposób prawa do skorzystania z powyższego zwolnienia w innych miesiacach.
Z kolei, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wydatki ponoszone przez spółkę na zakwaterowanie pracowników są kosztem uzyskania przychodów firmy i nie podlegają ograniczeniu.

Istotną grupę zwolnień od podatku dochodowego stanowią też świadczenia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 14 updof, związane z przeniesieniem służbowym. Przepis ten zwalnia od podatku dochodowego dwa rodzaje kosztów:
1. Kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego, oraz
2. Zasiłki na zagospodarowanie i zasiedlenie otrzymane w związkuz przeniesieniem służbowym, przy czym zwolnienie ograniczone jest do kwoty stanowiącej równowartość 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastapiło przeniesienie.
Przepisu tego nie należy odczytywać jako ograniczenia w wypłacaniu przez pracodawcę świadczeń pracownikom z tytułu ich przeniesienia służbowego. Odnosi się ono tylko do podatku dochodowego od osób fizycznych, a jego istota jest wyłaczenie z opodatkowania ściśle określonej kwoty otrzymywanej przez pracownika od pracodawcy z tytułu przeniesienia służbowego. Nie chodzi przy tym o przeniesienie na inne stanowisko, lecz o przeniesienie do innej miejscowości w ramach pracy u tego samego pracodawcy.

Z powyższym zgadnieniem, związane jest również pojęcie kosztów podróży służbowych. Ta grupa zwolnień obejmuje, m.in. diety i inne należności za czas podróży służbowej, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 updof.Aby można było mówić o podróży służbowej muszą być spełnione następujace warunki:
1. Podróż musi być odbywana przez pracownika, a więc osobę zatrudnioną na podstawie m.in. umowy o pracę,
2. Wyjazd pracownika musi być związany z wykonywaniem przez niego zadania określonego przez pracodawcę,
3. Miejsce wykonywania zadania nie może być tożsame z miejscem ustalonym w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy przez pracownika.
Dla pracowników warunki wypłacania należności za czas podróży służbowych określa pracodawca badź w układzie zbiorowym pracy, badź w regulaminie pracy, bedź w umowie o pracę. W tym ostatnim przypadku tylko wówczas, gdy pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalania regulaminu wynagradzania (podstawa prawna: art. 775 § 3 ustawy Kodeks Pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 94 ze zm.)). Jeżeli pracodawca nie określi warunków wypłacania pracownikom należności za czas podróży służbowej, wówczas - zgodnie z art. 775 § 5 k.p. - pracownikowi przysługuje należność na pokrycie kosztów podróży służbowej według zasad określonych dla pracowników państwowej i samorządowej sfery budżetowej. Polecenie wyjazdu służbowego dokumentuje się delegacją służbową wystawiona przez pracodawcę.

Zgodnie z § 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 roku, w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990), z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługuje diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę.

Natomiast, zgodnie z § 7 niniejszego rozporządzenia, za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, a pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył rachunku, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj