Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD2/415/47/04
z 20 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD2/415/47/04
Data
2004.11.20



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód


Pytanie podatnika
1. Czy mogą wynajmować budynek stanowiący majątek wspólny w sposób opisany wyżej?
2. Czy oboje muszą złożyć oświadczenie, o którym mowa w art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami)?


Pismem z dnia 15.09.2004 roku (data wpływu do tut. organu podatkowego 20.09.2004 rok), uzupełnionym w dniu 03.11.2004 roku Państwo (...) zwrócili się z prośbą o udzielenie informacji w następującej sprawie.
Podatnicy między którymi istnieje wspólność majątkowa posiadają budynek, w którym znajdują się lokale mieszkalne (pokoje) i lokal użytkowy. Powierzchnia przedmiotowych lokali jest zróżnicowana. Obecnie w lokalu użytkowym, wprowadzonym do ewidencji środków trwałych Pani (...) prowadzi dzialalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych. W najbliższym okresie Podatnicy zamierzają przedmiotowe lokale wynająć w następujący sposób, lokal użytkowy wynajmowałaby żona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej po zmianie jej rodzaju z działalności gastronomicznej na działalność gospodarczą w zakresie najmu, natomiast lokale mieszkaniowe (jeden lub kilka) w zależności od otrzymanych ofert wynajmowałby mąż.

W związku z powyższym Państwo O. pytają:

  1. czy mogą wynajmować budynek stanowiący majątek wspólny w sposób opisany wyżej,
  2. czy oboje muszą złożyć oświadczenie, o którym mowa w art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) na pisemne zapytanie Podatnika udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ad. 1. Przepis art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) wymienia jako źródła przychodów, prócz pozarolniczej działalności gospodarczej, również najem, podnajem, dzierżawę, poddzierzawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, co czyni, że możliwe jest osiąganie dochodu z najmu świadczonego w ramach działaności gospodarczej i z umowy najmu jako odrębnego źródła.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowienie o wynajmowaniu lokalu użytkowego przez Panią (...) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie najmu, a lokali mieszkalnych (pokoi) na podstawie umowy najmu jako odrębnego źródła przychodów przez Pana (...) znajduje potwierdzenie w przepisach prawa podatkowego.

Ad. 2. Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust.1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 3 wyżej przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 wyżej przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

Przedmiotowe oświadczenie zgodnie z art. 8 ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy przychód z najmu wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy.

Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu obowiązuje przy zapłacie zaliczek i składaniu deklaracji za cały dany rok podatkowy oraz składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania deklaracji.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, że ustawodawca pozostawia małżonkom osiągającym przychody z najmu możliwość wyboru zasady opodatkowania tego przychodu, ale w sposób określony w cytowanych przepisach. Przychody małżonków z najmu co do zasady są dzielone po połowie między nich i u każdego opodatkowane odrębnie, chyba że małżonkowie złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

Ze złożonego pisma wynika, że Podatnicy zdecydowali, że tylko jeden z nich, a mianowicie Pan (...) dokonywać będzie opodatkowania dochodów z najmu lokalu mieszkalnego (pokoi) jako odrębnego źródła przychodów. Zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami opodatkowanie dochodów z najmu przez jednego z małżonków musi być poprzedzone złożeniem pisemnego oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich. W związku z powyższym Podatnicy mają obowiązek złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 8 ust. 3 wyżej przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku nie złożenia przedmiotowego oświadczenia dochody z najmu lokali mieszkalnych (pokoi) będą po połowie dochodem każdego z nich. Ponadto Pani (...) w związku z likwidacją działalności gospodarczej w zakresie usług gastronomicznych, a rozpoczęciem działalności gospodarczej w zakresie najmu lokalu użytkowego ma obowiązek zgłoszenia tego faktu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj