Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-3/436/8/EP/04
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-3/436/8/EP/04
Data
2004.10.07



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
banki
cesja wierzytelności
umowa cywilnoprawna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy czynności wykonywane przez bank w ramach umowy cash-poolingu podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Na podstawie art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 09 września 2004r. o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do transakcji cash-poolingu Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny:

Spółka z o.o. rozważa zawarcie umowy o świadczenie usługi db-CASHSWEEP PL oraz powiązanej z nią umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w rachunku (dalej łącznie jako umowa Cash-poolingu ), oferowanej przez Bank. Umowa Cash-poolingu, której zawarcie rozważa spółka, stanowi rodzaj kompleksowej usługi finansowej oferowanej przez Bank, na którą składa się szereg powiązanych ze sobą czynności wykonywanych przez Bank. W szczególności w celu świadczenia przedmiotowej usługi Bank zobowiązany jest:

  • do otwarcia subkont (dalej Subkonta) do rachunków bieżących (dalej Rachunki) dla każdej ze spółek przystępujących do umowy cash-poolingu (dalej Uczestnicy),
  • ustalania sald na każdym z rachunków,
  • kalkulacji kwoty do przeniesienia na Subkonta,
  • przeniesienia odpowiedniej części sald dodatnich i ujemnych na Subkonta,
  • dokonywania przelewów wierzytelności wobec Uczestników posiadających salda ujemne (Uczestnicy ujemni) na rzecz Uczestników wykazujących salda dodatnie (Uczestnicy dodatni) oraz powrotnego przelewu wierzytelności,
  • zwrotnego przeniesienia sald na rachunki bieżące, naliczania odsetek oraz przygotowywania i dostarczenia Uczestnikom zestawienia wykonanych operacji.

Celem transakcji cash-poolingu jest bardziej efektywne zarządzanie krótkoterminowymi nadwyżkami płynności spółek z Grupy.

Stanowisko Spółki:

Zdaniem Spółki żadna z czynności wykonywanych przez Bank w ramach umowy cash-poolingu nie podlega opodatkowaniu PCC. W szczególności nie podlegają PCC przelewy wierzytelności dokonywane przez Bank na rzecz oraz od Uczestników.

Stanowisko Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego jest następujące:

Zapytanie Spółki dotyczy skutków podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych transakcji typu db-CASHSWEEP PL oraz powiązanej z nią umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w rachunku (dalej łącznie jako umowa cash-poolingu), oferowanej przez Bank.

W powyższej kwestii Spółka przedłożyła kserokopię pisma z dnia 23 kwietnia 2002r. wysłanego przez Bank do Ministerstwa Finansów wraz z odpowiedzią Ministerstwa Finansów nr LK-971/LM/BG/02 z dnia 15 maja 2002r.

Z wyjaśnienia Ministerstwa Finansów wynika pogląd, że umowa cesji wierzytelności zawierana w ramach usługi pod nazwą "db-CashSweepPL", gdzie stroną umowy przeniesienia wierzytelności jest bank (zarówno sprzedawcą jak nabywcą), czynność taka korzysta z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.).

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko wyrażone w odpowiedzi Ministerstwa Finansów Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru w piśmie z dnia 15 maja 2002r. Nr LK-971/LM/BG/02.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj