Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US/PP1/443-194/04/DG
z 20 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US/PP1/443-194/04/DG
Data
2004.10.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
obowiązek podatkowy
spółdzielnie mieszkaniowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy opłaty pobierane z tytułu naliczeń na fundusz remontowy od lokali użytkowych przez spółdzielnie mieszkaniowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535 z 2004 roku) z tytułu czynności wykonywanych przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 roku, Nr 119, poz. 1116 ze zm.) – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności za te czynności.

Jednocześnie jednak w art. 43 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że zwalnia się od podatku powyższe czynności. Tym samym, czynności te zaliczono do opodatkowanych podatkiem, lecz korzystających ze zwolnienia od tego podatku. Jak wynika z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ww. ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, w przypadku tym chodzi o pokrycie wydatków za czynności, które na rzecz ww. osób realizuje spółdzielnia, pobierając w związku z tym – na podstawie statutu – zwolnione od podatku opłaty, tzw. czynszowe, wymagane od członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali oraz właścicielami lokali niebędących członkami spółdzielni, m.in. za:
-eksploatację i utrzymanie ich lokali;
-eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, lub nieruchomości wspólnych;
,-zobowiązania spółdzielni z innych tytułów;
-fundusz remontowy.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnik będący spółdzielnią mieszkaniową pobiera od swoich członków – właścicieli lokali użytkowych m.in. opłatę na fundusz remontowy. Opłata ta jest przez spółdzielnię opodatkowana 22% stawką podatku VAT

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, iż usługi świadczone przez podatnika korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług, w związku z tym opodatkowanie opłaty na fundusz remontowy jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj