Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US-PP/443/58/04
z 4 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP/443/58/04
Data
2004.11.04



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
kontynuacja działalności
łączenie spółek
odliczenie wydatków na zakup kasy rejestrującej
prowadzenie ewidencji
przekształcanie podmiotów


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych w wysokości 50 % jej cen zakupu


Firma H. sp. z o.o. z siedzibą w S. zwróciła się z zapytaniem o wyjaśnienie kwestii stosowania art. 111 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), tj. możliwości odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych w wysokości 50 % jej cen zakupu. Przedstawiając zapytanie i stan faktyczny spółka podała:

Firma H. sp. z o.o. powstała z dniem 22.09.2004 r. i została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Rzeszowie, w Rejestrze Przedsiębiorców z połączenia firmy H. sp. jawna oraz Firmy Produkcyjnej H. sp. jawna. W dniu 29.09.2004 r. Firma HERB sp. z o.o. złożyła w Urzędzie Skarbowym zawiadomienie o zamiarze prowadzenia sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych w dwóch punktach sprzedaży w S. i w S. W dniu 30.09.2004 r. Firma H. sp. z o.o. instaluje nową kasę fiskalną, o czym zawiadomiła w dniu 4.10.2004 r. Rozpoczyna ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kas fiskalnych, gdyż dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Stanowisko wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 111 ust. 4 Firma H. sp. z o.o. może odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup kasy fiskalnej w wysokości 50 % jej ceny zakupu, gdyż przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania złożyła pisemne zawiadomienie o liczbie i miejscu używania kas rejestrujących. Mimo że nastąpiło połączenia spółek jawnych poprzez zawiązanie nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jednak spółka z o.o. jest zupełnie nową firmą, posiadającą nowe numery identyfikacyjne oraz regon, wymienione na wstępie i rozpoczyna sprzedaż na rzecz osób fizycznych. Wobec powyższego stanowisko Firmy H. sp. z o.o. jest takie, że może odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup kasy fiskalnej zgłoszonej na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania, w wysokości 50 % jej ceny zakupu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 6.10.2004 r. (otrzymanym w dniu 8.10.2004 r.) dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje:

Według art. 165 cyt. ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy z 8.01.1993 r.

Na podstawie art. 111 ust. 1 i 4 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług:

  • ust. 1 - podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących,
  • ust. 4 – podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowana na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 % jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2.500 zł.

Przepis art. 111 ust. 4 przewiduje dofinansowanie nabycia tzw. pierwszych kas, zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Wszystkie inne kasy nie korzystają już z tej ulgi. Szczególne warunki i tryb odliczania ulgi są określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.). Z uprawnienia do odliczenia może skorzystać jedynie podatnik, który rozpoczął ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym go terminie przy pomocy kas rejestrujących spełniających określone odrębnymi przepisami kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz przestrzega warunków stosowania tych kas.

Jak wynika z przedłożonego przez sp. z o.o. H. postanowienia Sądu Rejonowego w R. sposobem powstania spółki było przekształcenie poprzez łączenie się z udziałem spółek osobowych FP H. K. S., B. S., M. S., A. S. spółka jawna oraz F H. K. S., B. S. spółka jawna. Wobec tego w powyższym przypadku nie ma mowy o powstaniu nowego podmiotu gospodarczego, lecz o przekształceniu formy prawnej podmiotów już istniejących, co wiąże się z jednoczesną sukcesją prawnopodatkową.

Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Powyższe potwierdza również zapis art. 494 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), który stanowi, iż spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Zgodnie z art. 493 § 1 cyt. ustawy z 15.09.2000 r. spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. W przypadku przekształcenia spółek osobowych w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mamy więc do czynienia z działalnością wykonywaną w sposób ciągły.

Z dokumentacji będącej w posiadaniu tut. urzędu wynika, iż Firma H. sp. jawna, która była jedną ze spółek wchodzących w skład nowo powstałej spółki z o.o. prowadziła ewidencję obrotu i kwot podatku należnego od 1.03.2001 r. przy pomocy dwóch kas fiskalnych o numerach. Ponadto skorzystała z możliwości odliczenia 50 % kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących na rozpoczęcie ewidencjonowania - poprzez deklaracje VAT-7 w kwietniu 2001 r. w kwocie 2.434 zł

W związku z powyższym, skoro Firma H. spółka z o.o. weszła we wszystkie prawa i obowiązki spółek przekształcanych, nie może w tym wypadku być mowy o terminie, jak i rozpoczęciu przez nią ewidencjonowania, gdyż na nowopowstałej poprzez przekształcenie spółce w dalszym ciągu ciążył obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego z związku z tym, że mamy do czynienia z przekształceniem formy prawnej połączone z sukcesją prawno podatkową nie ma tutaj również zastosowania zapis § 4 pkt 2 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. zwalniający z ewidencjonowania do dnia przekroczenia w 2004 r. obrotów w wysokości 20.000 zł, gdyż powstała z przekształcenia spółka nie jest podatnikiem rozpoczynającym w danym roku podatkowym wykonywanie czynności, lecz podmiotem - jak już wspomniano - przejmującym wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconych spółek.

Wobec powyższego błędne jest stanowisko spółki z o.o. w kwestii możliwości odliczenia od podatku należnego 50 % kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj