Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starachowicach
PO 4300/01/04
z 20 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO 4300/01/04
Data
2004.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Starachowicach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zapłata, pobór i zwrot podatku --> Obowiązki podatników i płatników


Słowa kluczowe
pożyczka
spółka kapitałowa
złożenie deklaracji
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek składania deklaracji PCC-1 w przypadku pożyczki udzielonej przez wspólnika spólce z o. o. (spółka kapitałowa) ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, póz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pismo z dnia 21.09.2004 r., znak: L.dz. 2183/2004, dotyczące udzielenia odpowiedzi: czy istnieje obowiązek składania deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-1 w przypadku, gdy nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, informuje, że obowiązek taki nie istnieje.

Pożyczki zawartej pomiędzy wspólnikiem spółki z o. o. jako pożyczkodawcą a spółką kapitałową, a taką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - pożyczkobiorcą, w świetle art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zmianami) nie uważa się za zmianę umowy spółki, która podlega opodatkowaniu.

Pożyczki udzielone przez wspólnika spółce kapitałowej są czynnością zwolnioną od przedmiotowego podatku na podstawie art. 9 pkt 10 lit. h w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 tejże ustawy podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić należny podatek w terminie 14-tu dni od daty powstania obowiązku podatkowego, gdy powstaje obowiązek zapłaty tego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj