Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Soli
Nr II/415-16/2004
z 11 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
Nr II/415-16/2004
Data
2004.08.11



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Soli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
koszty uzyskania przychodów
kradzież
towar


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą zwrócił się z zapytaniem o:
1. Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości skradzionych towarów;
2.Opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług skradzionego towaru.


W odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 09.02.2004 r. (data wpływu-11.02.2004 r.) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi i alkoholowymi o:

- możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości skradzionego towaru;

- opodatkowanie podatkiem od towarów i usług skradzionego towaru

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje:

W rozumieniu przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wyżej cyt. ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 13 w związku z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega sprzedaż i odpłatne świadczenie usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, eksport i import towarów i usług, jak również czynności wymienione w ust. 3 art. 2 takie jak:

1) świadczenie usług oraz przekazanie lub zużycie towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy,

2) przekazanie przez podatnika towarów oraz świadczenie usług na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników,

3) zamiana towarów, zamiana usług oraz zamiana usługi na towar i towaru na usługę,

3a) wydanie towarów lub świadczenie usług w zamian za wierzytelności,

3b) wydanie towarów lub świadczenie usług w miejsce świadczenia pieniężnego,

3c) dostarczenie produktów rolnych na podstawie umowy kontraktacji,

4) darowizny towarów nie wymienionych w pkt 2,

5) świadczenie usług, o których mowa w ust. l, bez pobrania należności,

5a) wydania towarów lub świadczenie usług w zamian za czynności nie podlegające opodatkowaniu,

    - w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, wartość skradzionego towaru winna stanowić koszt uzyskania przychodu,
    - w zakresie podatku od towarów i usług od skradzionego towaru nie powinien zostać odprowadzony podatek VAT , ponieważ zdarzenie to nie jest wymienione w katalogu czynności opodatkowanych, zawartym w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania a także przytoczone przepisy prawa tutejszy organ podatkowy wyraża następującą ocenę prawną stanowiska pytającego:

    1. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, tj. podatnik może zaliczyć do ww. kosztów poniesione wydatki, jeżeli wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ponadto musi istnieć brak wyraźnego wyłączenia danego wydatku z kosztów uzyskania przychodu ( art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Strata, która powstała w wyniku kradzieży towarów handlowych co do zasady stanowi, w oparciu o treść art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej. Natomiast podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, w celu uwidocznienia w treści jej zapisów faktu kradzieży towarów handlowych winien określoną w protokole lub przynajmniej wystarczająco uprawdopodobnioną wysokość poniesionej z powyższego tytułu straty - wyksięgować z kolumny 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów "zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu", a wpisać do kolumny 14 księgi w "pozostałe wydatki", gdyż wartość skradzionego towaru została zaliczona do kosztów uzyskania przychodu już w chwili zakupu.
    2. W zakresie podatku od towarów i usług:W związku z tym, że wskazany powyżej przepis art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie wymienia towarów, które uległy kradzieży, aby podlegały one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem mając na uwadze ten przepis, skradziony u podatnika towar nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli podziela stanowisko przedstawione przez podatnika w przedmiotowym zapytaniu, jedynie w zakresie podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj