Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/OPBI/423/143/04/BW
z 9 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/OPBI/423/143/04/BW
Data
2004.09.09



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
fundusz kapitałowy
kapitały pieniężne
obowiązek płatnika
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy w związku z połączeniem dwóch funduszy inwestycyjnych otwartych, polegającym na przeniesieniu majątku funduszu przejmowanego do funduszu przejmującego oraz przydzieleniu uczestnikom funduszu przejmowanego jednostek uczestnictwa funduszu przejmującego w zamian za jednostki uczestnictwa funduszu przejmowanego, uczestnicy funduszu przejmowanego będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (od dochodu /przychodu/ z tytułu udziału w funduszach kapitałowych), którego płatnikiem jest fundusz?


Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Z treści art. 30a ust. 1 pkt 5 ww. ustawy wynika, iż od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Obowiązek podatkowy z tytułu uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym może powstać na skutek:

  1. odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa,
  2. umorzenia jednostek uczestnictwa w przypadku likwidacji funduszu inwestycyjnego,
  3. otrzymania dochodów, w przypadku gdy statut funduszu przewiduje wypłacenie tych dochodów uczestnikom bez odkupywania jednostek uczestnictwa.

Według przepisu art. 5 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych, jednostki uczestnictwa reprezentują prawa majątkowe uczestników, określone ustawą i statutem funduszu inwestycyjnego. Możliwe jest uzyskiwanie przez inwestora dochodu z jednostek uczestnictwa bez dokonywania ich zbycia. Statut funduszu może bowiem, zgodnie z postanowieniami art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o funduszach inwestycyjnych, określać zasady wypłacania dochodów uczestnikom funduszu bez odkupywania jednostek uczestnictwa.

Przepis art. 30a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż dochodem z tytułu udziału w funduszach kapitałowych jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.

Biorąc pod uwagę treść ww. przepisów należy przyjąć, iż w odniesieniu do udziałów w funduszach kapitałowych opodatkowaniu podlega wypłacona kwota dochodu. Tak więc, jeżeli w związku z przedstawionym stanem faktycznym, statut funduszu nie przewiduje uzyskania przez uczestników funduszu dochodu tj. wypłacenia uczestnikom dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa - stanowisko w sprawie jest właściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj