Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/423/98/04/AW
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/423/98/04/AW
Data
2004.08.18



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
obowiązek płatnika
przekształcanie podmiotów
zeznanie roczne
zmiana właściwości urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Jaka jest właściwość Naczelnika Urzędu Skarbowego i sposób rozliczenia z podatków w związku z przekształceniem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę jawną?


W związku z otrzymaniem od Spółki zapytania z dnia 09.08.2004 r. (wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 12.08.2004 r.) - złożonego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje co następuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż Przedsiębiorstwo Wielobranżowe XXX Sp. z o.o. przekształciło się w spółkę jawną, która z dniem 30.07.2004 r. Uzyskała wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. W związku z powyższym Spółka pyta:

jaka jest właściwość Naczelnika Urzędu Skarbowego i sposób rozliczenia z podatków w związku z przekształceniem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę jawną?

Do opodatkowania spółek jawnych, cywilnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo - akcyjnych nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają poszczególni wspólnicy spółki nie mającej osobowości prawnej. W zależności zatem od tego, czy wspólnikami spółki jawnej są osoby fizyczne czy też osoby prawne, do ich opodatkowania mają zastosowanie bądź przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bądź przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 93a § 2 pkt. 1 b) Ordynacji podatkowej osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Z przepisu natomiast art. 22 § 1 i § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, wynika, iż spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego MUS uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki, iż w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka powinna rozliczać się za okres od 01.01.2004 r. do 29.07.2004 r. w Drugim Mazowieckim Urzędzie Skarbowym, ul. Stawki 2 w Warszawie i ostatnią deklaracją CIT – 2 powinna złożyć do dnia 20.08.2004 r. do tutejszego Urzędu Skarbowego.

Natomiast zeznanie roczne o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym powinna złożyć zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 w/w ustawy –do końca trzeciego miesiąca roku następnego, czyli w tym przypadku do 29.10.2004 r.

Natomiast począwszy od sierpnia 2004 r. - jako, że Spółka jawna nie osiąga przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym a osiągają go poszczególni wspólnicy Spółki, oni to będą rozliczać się w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce ich zamieszkania.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych rozlicznego według deklaracji PIT – 4 Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje:

Art. 17 § ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, iż właściwość miejscową organów podatkowych, jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, ustala się według miejsca zamieszkania lub adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2.

Art. 18 § 1 określa zasady ustalania właściwości miejscowej organu podatkowego w razie nastąpienia zdarzeń powodujących zmianę właściwości miejscowej w trakcie roku podatkowego lub określonego w odrębnych przepisach innego okresu rozliczeniowego. Przez zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej należy rozumieć zmianę miejsca zamieszkania osoby fizycznej, zmianę miejsca siedziby osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

W przedmiotowym zapytaniu nie mamy zatem do czynienia ze zmianą właściwości miejscowej tylko ze zmianą formy prawnej (organizacyjnej) jednostki.

Obowiązki wynikające z pełnionej funkcji płatnika określone są w przepisach art. 31 – 32, 37 – 39, 41 – 42 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updf.

Zgodnie z art. 38 ust. 1 updf “Płatnicy, o których mowa w art. 31 i art. 33 – 35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby, bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru; jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica należy ją wyjaśnić w deklaracji”.

Natomiast zgodnie z art. 42 ust. 1 updf “Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru”.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki zajęte w przedmiotowym zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj