Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PD II 415/71/04
z 20 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD II 415/71/04
Data
2004.05.20



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
opodatkowanie dochodów
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy opodatkować wypłacone zaległe świadczenie urlopowe przy jednoczesnym uzyskiwaniu dochodów za granicą tj. w Irlandii?


Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm., w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Z pisma wynika, że w roku 2003 w trakcie toczącego się postępowania sądowego, były pracodawca, wypłacił zaległe świadczenie urlopowe za lata 2001 i 2002 (nie jest to odszkodowanie otrzymane na podstawie wyroku sądowego).
W związku z tym, iż wypłata nastąpiła w roku 2003, zgodnie z cytowanym powyżej przepisem, kwota wypłaconego świadczenia stanowi dochód roku 2003.
Jednocześnie dochód ten stanowi przychód z tytułu uprzednio łączącego Podatnika stosunku pracy z byłym pracodawcą (art. 12 ust. 1 updof), dlatego tenże pracodawca w świetle art. 39 ust. 1 updof. zobowiązany był do sporządzenia deklaracji PIT 11 za 2003 r. Natomiast na mocy art. 38 ust. 1 updof płatnik zobowiązany był do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.
Na podstawie pisma ustalono, iż w 2003 r. Podatnik pracował w Irlandii, gdzie od uzyskanego dochodu z tego tytułu, został odprowadzony podatek. Ponieważ w roku 2003 uzyskał również dochód w kraju z tytułu zaległego świadczenia urlopowego, zobowiązany był do złożenia zeznania podatkowego za rok 2003: PIT 36 – art. 45 ust. 1 updof.
W zeznaniu tym należy opodatkować dochód krajowy, natomiast dochód uzyskany za granicą wykazać celem ustalenia stopy procentowej podatku.
Zgodnie z art. 24 pkt 1 lit. a oraz pkt 3 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobieżenia uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 13 listopada 1995 r., jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami umowy może być opodatkowany w Irlandii, lub otrzymuje dywidendy, których dotyczą postanowienia artykułu 10 ustęp 3, to Polska zwolni od podatku taki dochód lub dywidendy.
Jeżeli zgodnie z jakimikolwiek postanowieniami niniejszej umowy, dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się Państwie jest zwolniony w tym Państwie, to państwo to może, mimo to, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby, wziąć pod uwagę dochód zwolniony od podatku.
W nawiązaniu do ww. zapisu art. 21 ust. 1 pkt 33 updof stanowi, że wolne od podatku są dochody osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1 updof, uzyskane z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.
Stosownie do powyższego artykuł 27 ust. 8 updof przewiduje, ze jeżeli podatnik oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33 – podatek dochodowy określa się w następujący sposób:

    1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
    2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów (kwotę podatku obliczonego według skali należy podzielić przez sumę dochodów a następnie pomnożyć przez 100 – obliczoną stopę procentową ustala się do dwóch miejsc po przecinku),
    3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Reasumując, w świetle przedstawionej sytuacji, Podatnik jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego za rok 2003 r. w Polsce.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj