Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D3/443/78/04
z 30 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D3/443/78/04
Data
2004.08.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
faktura VAT
komis
towar używany


Pytanie podatnika
- sposób naliczania podatku VAT od samochodów sprzedawanych w ramach komisu, rodzaju i sposobu wystawiania dokumentów przy sprzedaży towarów używanych oraz prowadzonej ewidencji,
- sprzedaż samochodów używanych (lub ich części) nabytych uprzednio z krajów Wspólnoty Europejskiej oraz kosztów uzyskania przychodów


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone dnia 28.07.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego: zapytania dotyczą:
1) i 2) sposobu naliczania podatku VAT od samochodów sprzedawanych w ramach komisu, rodzaju i sposobu wystawiania dokumentów przy sprzedaży towarów używanych oraz prowadzonej ewidencji;
3) i 4) sprzedaży samochodów używanych (lub ich części) nabytych uprzednio z kraju Wspólnoty Europejskiej oraz kosztów uzyskania przychodów.

Zasady opodatkowania dostaw towarów używanych unormowane w art. 120 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) znajdują zastosowanie m.in. do działalności polegającej na handlu samochodami używanymi oraz do komisu.
Towarami używanymi - w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 (dla celów stosowania szczególnej procedury opodatkowania marży) - są ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, nie będące dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami, a także metalami szlachetnymi lub kamieniami szlachetnymi. Samochody używane nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie są zatem towarami używanymi w rozumieniu ww. przepisu.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku podatnika wykonującego czynności podlegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Powyższy przepis dotyczy dostaw towarów używanych, które podatnik nabył od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15,
- podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Na podstawie art. 174 ustawy o podatku VAT w przypadkach o których mowa w art. 120, procedura polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostaw towarów nabytych lub uprzednio importowanych przez podatników, o których mowa w art. 120 ust. 4 po dniu 30 kwietnia 2004 r.

W myśl § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - faktury dokumentujące (...) czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, zgodnie z art. 120 ustawy, zawierają dane określone w ust. 1 pkt 1-5 i 12 oraz wyraz "VAT marża".
Przy czym w myśl art. 120 ust. 16 ustawy o podatku VAT - Podatnik, o którym mowa w ust. 4, nie może oddzielnie wykazywać w wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów, w przypadku gdy opodatkowaniu podlega marża.

W myśl art. 120 ust. 19 ww. ustawy stwierdzono, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych (...), jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4.

Ponadto, jeżeli Podatnik oprócz zasad, o których mowa w ust. 4, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest on obowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 190 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tym przepisie - art. 120 ust. 15 ww. ustawy o podatku VAT.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15 lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
- z zastrzeżeniem art. 10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt. 1 lit. a.

Zatem nabycie przez Pana samochodu używanego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej od podatnika podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego jest uważane za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 31 ust. 1 i 2 ustawy o podatku VAT - podstawą opodatkowania wenątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania obejmuje:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów
2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Ponadto na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku VAT w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne.

W związku z powyższym rozlicza Pan podatek VAT według stawki obowiązującej w Polsce, tj. wg stawki 22 % wystawiając fakturę wewnętrzną. Podatek VAT z tego tytułu wykazuje Pan jako podatek należny w deklaracji VAT-7, przy czym kwota tego podatku jest jednocześnie podatkiem naliczonym, natomiast podstawą opodatkowania przy dostawie towarów na terytorium kraju zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Nie spełnia jednak dyspozycji określonej w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku VAT (tj. nie jest towarem używanym) dostawa części pochodzących z samochodów używanych nabytych uprzednio z krajów UE w związku z czym nie ma Pan możliwości stosowania procedury rozliczania na zasadzie marży w przypadku ich sprzedaży.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1 ustawy, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Wówczas od przywozu takiego samochodu nabytego na tych szczególnych warunkach nie płaci Pan podatku od towarów i usług o ile posiada Pan dokumenty, z których jednoznacznie wynika nabycie samochodu na tych szczególnych zasadach.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu nie wystąpi również w przypadku nabycia z krajów UE samochodu używanego na umowę kupna - sprzedaży.

Ponadto informuję, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.
Oznacza to, że musi istnieć źródło przychodu oraz związek przyczynowy między uzyskanym przychodem a poniesionymi kosztami, co w opisanej sytuacji zdaniem tut. Organu znajduje odzwierciedlenie.

W związku z powyższym w świetle ogólnej definicji kosztu ubocznego zakupu podanej w § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1465 z późn. zm.) oraz pkt 11 objaśnień do wzoru podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiących załącznik do ww. rozporządzenia koszty transportu stanowią jeden z elementów kosztów ubocznych związanych z zakupem towarów handlowych.

Interpretacji udzielono na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj