Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/446-1463/04/EF
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/446-1463/04/EF
Data
2004.09.30



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
import usług


Pytanie podatnika
W złożonym piśmie Podatnik stwierdza, iż „zajmuje się eksportem, a od 1 maja br. również dostawą wewnątrzwspólnotową. Zarówno na terenie krajów UE jak i w krajach pozaunijnych posiada agentów, którzy reprezentują jej interesy na obszarze swoich krajów. Usługi agentów są związane bezpośrednio z dostawą towarów i zgodnie z umową, podstawą naliczanej prowizji jest wartość sprzedanego za ich pośrednictwem towaru, która staje się wymagalna dopiero po otrzymaniu zapłaty od klienta za dostarczony towar”. Ponadto Podmiot stwierdza, iż przed dniem 01.05.2004r. usługi agentów zagranicznych spółki nie podlegały „polskim przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, jako, że czynności te były wykonywane przez podmioty zagraniczne z siedzibą poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i rozliczane były na podstawie not prowizyjnych, wystawianych przez Podmiot.
Przedmiotem zapytania, zawartego w piśmie Podmiotu jest zastosowanie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej w dalszej części „ustawą” w zakresie:
  1. ustalenia czy miejscem opodatkowania usług agentów spółki jest miejsce dostawy towarów w świetle § 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.),
  2. ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla importu usług,
  3. ustalenia czy „wymagalna jest faktura od agenta zagranicznego”.


Ad. 1. Na postawie art. 5 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ponadto w art. 2 pkt 9 ustawy zdefiniowano pojęcie importu usług, którym jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca usług, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

W świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Jednak powyższego przepisu nie stosuje się, w świetle art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

Mając na uwadze powyższe aby czynność była uznana za import usług usługodawcą musi być podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski, niezależnie od tego czy na terytorium Wspólnoty, czy też poza jej terytorium, zaś usługobiorcą musi być osoba prawna, jednostka organizacyjna mniemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna mająca siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski, jeżeli usługodawca nie rozliczył podatku z tytułu wykonanej usługi na rzecz usługobiorcy (z Polski) z wyjątkiem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że w przypadku gdy Podatnik nabywa usługi, o których mowa wyżej, dla tych czynności jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu importu usług i zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT wynikającego z tych transakcji.

Z przepisów art. 17 ust. 2 ustawy wynika, że stanowisko powyższe jest właściwe pod warunkiem, iż podatek z tytułu wykonania przedmiotowych usług nie został rozliczony przez usługodawcę.

Ad. 2 . W ustawie z dnia 11.03.2004r. obowiązek podatkowy dla importu usług został określony, zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy, w przepisach art. 19 ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16.

W świetle art. 19 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Ponadto, zgodnie z:

  • art. 19 ust. 4 ustawy - jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi,
  • art. 19 ust. 5 ustawy - przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi,
  • art. 19 ust. 11 ustawy - jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W związku z powyższym stanowisko Podatnika, że moment powstania obowiązku podatkowego powstaje z chwilą zapłaty za towar przez klienta jest nieprawidłowe, gdyż ustawodawca nie określił w wyżej cytowanych przepisach szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla importu usług.

Ad. 3. W świetle art. 109 ust. 3 ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

W świetle art. 106 ust. 7 ustawy w przypadku importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności importu usług dokonane w tym okresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj