Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS II/443/190/04
z 16 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS II/443/190/04
Data
2004.08.16



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura zbiorcza


Pytanie podatnika
Czy można wystawić jedną fakturę korygującą (zbiorczą) do kilku faktur wystawionych dla tego samego klienta?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 16.06.2004 r. (z datą wpływu do tut. organu 18.06.2004 r., bez znaku, w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów podatkowych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Z treści ww. zapytania wynika, że jednostka przyznaje swoim kontrahentom rabaty (opusty). Wysokość rabatów jest uzależniona od wartości (limitu) osiągniętego obrotu. Przyznane rabaty pomniejszają obrót, dlatego też dokumentowane są fakturą korygującą. Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii cyt. „czy można wystawić jedną fakturę korygującą (zbiorczą) do kilku faktur wystawionych dla tego samego klienta”.

Zasady faktur korygujących zostały uregulowane w przepisach § 19, 20 i 21 rozporządzenia z dnia 21.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zauważyć należy, iż zarówno przepisy ww. rozporządzenia, jak również przepisy obecnie obowiązującej ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie regulują kwestii wystawiania zbiorczych korekt faktur dotyczących więcej niż jednej faktury sprzedaży do tego samego odbiorcy. Rozpatrując zatem dopuszczalność wystawiania zbiorczych faktur korygujących należy wziąć pod uwagę skutki podatkowe wystawienia takich faktur.

Podnieść należy, iż wpływ dokonanej korekty na obrót i wysokość zobowiązania następuje nie w miesiącu, w którym dokonano sprzedaży, lecz dopiero w miesiącu potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Wystawienie korekt faktur w związku z zastosowaniem przez sprzedawcę rabatów i ich rozliczenie w miesiącu potwierdzenia odbioru faktur korygujących nie spowoduje zatem zaniżenia zobowiązania podatkowego. Ponadto należy zauważyć, iż zbiorcze faktury winny spełniać najistotniejsze wymogi określone w powołanych. wyżej przepisach rozporządzenia, w szczególności winny zawierać numery faktur, których by dotyczyły, ich łączne wartości netto, brutto, a także podatku VAT w rozbiciu na poszczególne stawki, kwoty i rodzaje udzielonego rabatu oraz kwoty pomniejszenia podatku należnego. Zdaniem tut. organu podatkowego, w przypadku udzielenia rabatów wystawienie zbiorczej faktury korygującej dotyczącej więcej niż jednej sprzedaży dla tego samego odbiorcy jest dopuszczalne i nie stanowi naruszenia obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w ww. piśmie podatnika i w oparciu o stan prawny na dzień 16.08.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj