Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-62/04
z 19 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-62/04
Data
2004.10.19



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
infrastruktura towarzysząca
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Gmina realizuje projekt pod nazwą "Budowa kanalizacji w miejskim sołectwie". W ramach tego projektu będzie budowana kanalizacja do poszczególnych posesji tego sołectwa. Wśród posesji , oprócz budynków mieszkalnych, znajdują sie budynki użytkowe, w tym również obiekt szkolny.Pytanie dotyczy opodatkowania usług budowy kanalizacji i możliwości potraktowania tych usług jako infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.


W związku z pismem podatnika z dnia 04.10.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 06.10.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e, co następuje:

Jak wynika z pisma, Gmina będzie realizowała projekt pod nazwą „Budowa kanalizacji w miejskim sołectwie.” W ramach tego projektu będzie budowana kanalizacja do 133 posesji w sołectwie. Wśród posesji, oprócz budynków mieszkalnych, znajdują się budynki użytkowe, w tym również obiekt szkolny.

Pytanie dotyczy opodatkowania usług budowy kanalizacji i możliwości potraktowania tych usług, jako infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia;

Zgodnie z treścią art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Jednocześnie ustawodawca w art.146 ust.2 określił, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z art.146, ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się:
- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych;
- urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia dojazdy, zieleń i małą architekturę;
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z wniosku wynika, że Gmina będzie realizowała projekt w zakresie budowy kanalizacji w miejskim sołectwie. Inwestycja budowy sieci kanalizacyjnej obejmuje, jak wynika z pisma, obok budynków mieszkalnych, także budynki użytkowe, w tym obiekt szkolny.

Ponieważ przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują zastosowania stawki preferencyjnej dla robót budowlano-montażowych, dotyczących innej infrastruktury niż infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, uznać należy, że stawka preferencyjna w wysokości 7%, wynikająca z art. 146 ustawy VAT, odnosi się jedynie do tej części wartości inwestycji, która odpowiada procentowemu udziałowi w jakim ta inwestycja będzie służyła obiektom budownictwa mieszkaniowego. Natomiast w pozostałym zakresie będzie opodatkowana stawką podstawową w wysokości 22%, zgodnie z art.41, ust.1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z tym, że w analizowanym przypadku realizowana infrastruktura towarzysząca będzie miała związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i obiektami użytkowymi, na podstawie dokumentów kosztorysowych i projektowych, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami przemysłowymi i opodatkować zrealizowaną inwestycję, zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami podatku VAT, tj. stawką podatku VAT w wysokości 7% dla infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym i stawką podatku VAT w wysokości 22% dla pozostałej części.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj