Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0571/04
z 19 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0571/04
Data
2004.10.19



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Odpowiedzialność podatnika, płatnika i inkasenta --> Odpowiedzialność płatnika i inkasenta

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odszkodowania
zakaz konkurencji


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym zastosowane przez pracodawcę koszty uzyskania przychodu oraz sposób wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy jest zgodny z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Pracodawca (Spółka z o.o.) na mocy umowy o zakazie konkurencji wypłaca byłemu pracownikowi miesięcznie przez okres trzech lat od daty ustania zatrudnienia kwotę odszkodowania. Od-szkodowanie z tego tytułu jest wypłacane również osobie która była zatrudniona na podstawie umowy o dzieło. Spółka wypłacając odszkodowanie osobie, z którą łączył ją stosunek pracy uwzględnia ryczałtowe koszty uzyskania przychodu i potrąca zaliczki na podatek dochodowy wg skali podatkowej, zaś osobie z którą miała podpisaną umowę o dzieło wypłaca odszkodowanie sto-sując 20% koszty uzyskania przychodu i zaliczki na podatek w stałej wysokości 19%.


Ocena prawna stanu faktycznego:


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. stosunek pracy, zaś przychodami z tego stosunku są, według art. 12 ust. 1 tej ustawy, wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia i inne wypłaty wymienio-ne w dalszej części tego przepisu.

Przychód ze stosunku pracy stanowią również (co do zasady) otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika odszkodowania otrzymywane od pracodawcy.

W myśl w art. 21 ust. 1 pkt 3) lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991r odszkodowania przyznane na pod-stawie przepisów o zakazie konkurencji nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym wypłacone byłemu pracownikowi odszkodo-wanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji będzie stanowić dla niego przychód ze stosunku pracy gdyż ma swoje źródło w istniejącym w przeszłości stosunku pracy.

W związku z powyższym, odszkodowanie to będzie podlegało opodatkowaniu według zasad ogólnych – jak ze stosunku pracy tzn. z uwzględnieniem ryczałtowych kosztów uzyskania przy-chodu i progresywnej skali podatkowej, w miesiącu wypłacenia lub postawienia do jego dyspozycji. Stosownie bowiem do treści art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., zakłady pracy (osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej) jako płatnicy są obowiązani obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzysku-ją od tych zakładów przychody min. ze stosunku pracy.

Mając powyższe na uwadze Spółka jako płatnik przy obliczeniu zaliczki na podatek docho-dowy z tytułu wypłaty odszkodowania byłemu pracownikowi powinna uwzględnić koszty uzyskania przychodu.

W przypadku natomiast wypłaty takiego odszkodowania osobie która nie była związana ze spółką umową o pracę lecz wykonywała powierzone zadanie na podstawie umowy cywilnoprawnej przy-chód z tego tytułu należy kwalifikować do przychodów z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jakkolwiek nie zobowiązują Spółki – jako płatnika – do poboru zaliczek na podatek dochodowy od tego rodzaju dochodów, to jednakże w myśl art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nakładają na nią obowiązek sporządzenia w trzech egzemplarzach, odrębnie dla każdego podatnika, informacji według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przeka-zania jednego egzemplarza podatnikowi, a drugiego – urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Ponadto podatnik osiągający przychody z tego tytułu jest obowiązany do ich uwzględnienia w rocznym zeznaniu podatkowym łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w tymże roku zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj