Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
POIII-423-9-04
z 29 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POIII-423-9-04
Data
2004.06.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
koszty uzyskania przychodów
odpisy na zakładowy fudusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na działalność socjalną pracowników, określoną w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 70, poz. 335 ze zm.), pokryte ze środków działalności spółki, a nie ze środków zgromadzonych na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, stanowią koszty uzyskania przychodów?


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w odpowiedzi na pismo, w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie kosztów uzyskania przychodów poniesionych z tytułu świadczeń socjalnych, wyjaśnia:

Z treści w/w pisma wynika, że Spółka za zgodą organizacji związkowych zawiesiła odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Jednocześnie, w myśl zawartego porozumienia na rok 2004 zawieszono odpis na ZFŚS jednakże z zastrzeżeniem, że Spółka dofinansuje pobyt na koloniach i obozach letnich dzieciom pracowników oraz wypłaci zapomogi w przypadkach losowych. Ponadto Spółka informuje, że środki zgromadzone na koncie ZFŚS nie zabezpieczą sfinansowania w/w wydatków. Będą ono pokryte z działalności bieżącej i nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika;
kosztem uzyskania przychodów są jednak:
a/...,
b/ odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu,
c/....
Ponadto ust. 1 pkt 45 tego artykułu mówi, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Naczelnik tut. Urzędu, w świetle w/w przepisów, podziela stanowisko Spółki, że wydatki poniesione na działalność socjalną pracowników określoną w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 70, poz. 335 ze zm.) pokryte ze środków działalności Spółki, a nie ze środków zgromadzonych na koncie ZFŚS nie stanowią kosztów uzyskania przychodów i zwiększają podstawę do opodatkowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj