Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
US.06.VAT-443/494/04/EG
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.06.VAT-443/494/04/EG
Data
2004.09.10



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
w sprawie:
1. możliwości odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodów ciężarowych MAN 19-342 i MAN 23-414 , których ładowność jest wyższa niż określona wzorem o którym mowa w art.86 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr.54 poz.535) przy braku posiadania świadectw homologacji,
2. możliwości złożenia korekt deklaracji VAT-7 za okres 01.05.-31.08.2004r, w którym nie odliczano podatku naliczonego od zakupu paliwa do w/w samochodów


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr.137 poz.926 z późn.zm.) wyjaśnia, co następuje:

jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego samochody marki MAN 19.342 i MAN 23.414 zostały sprowadzone z zagranicy do celów prowadzonej działalności gospodarczej; dla samochodu ciężarowegoMAN typ 19.372, który posiada 2 miejsca siedzące ładowność wyliczona wg. wzoru, o którym mowa w art.86 ust.3 w/w ustawy tj: Dł = 357kg + n x 68kg, gdzie n oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 11.880 kg, a dla samochodu ciężarowego MAN typu23-414 o dopuszczalnej liczbie miejsc siedzących 3 ładowność wyliczona wynosi 14.860 kg.

Zdaniem podatnika samochody te są ewidentnie samochodami ciężarowymi, co wynika ze świadectw homologacji wydanych dla tego typu pojazdów, należą do pojazdów o ładowności wyższej niż określona wzorem, o którym mowa w art.86 ust.3 w/w ustawy, a zatem ma prawo pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie paliwa, wykorzystywanego do ich napędu.

Rozpatrując przedstawione zagadnienie należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż określona wg.wzoru: Dł = 357kg + n x 68kg, gdzie n oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Jak wynika z art.86 ust.5 ustawy ilość miejsc (siedzeń) w w/w wzorze określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. Przepis ten stanowi również, że pojazdy które w w/w dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe. Jednakże z w/w przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało, iż ładowność przedmiotowego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie wyżej powołane przepisy prawa podatkowego tut.organ podatkowy potwierdza, iż podatnik ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT, dokumentujących zakupy paliwa do w/w samochodów , których ładowność jest wyższa niż określona wzorem, o którym mowa w art.86 ust.3 cyt.ustawy. Ponadto wyjaśnia, iż zgodnie z art.86 ust.13, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust.10,11,12,16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego poprzez dokonanie korekty podatkowej za ten okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego , nie póżniej niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj