Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-134/IS/04
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-134/IS/04
Data
2004.09.20



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
kolonie i obozy
opodatkowanie
wydatki na rzecz pracowników
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania podatkiem VAT wydatków ponoszonych na rzecz pracowników, częściowo finansowanych ze środków ZFŚS.


Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie Spółki z dnia 17.08.2004 r. (wpływ do Urzędu 20.08.2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.), w przedmiocie opodatkowania podatkiem VAT wydatków ponoszonych na rzecz pracowników, częściowo finansowanych ze środków ZFŚS, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia co następuje:

Spółka w piśmie informuje że prowadzi działalność socjalną na rzecz pracowników, polegającą na częściowym finansowaniu ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych kolonii, obozów i wczasów pracowniczych zakupionych w innych firmach.

Spółka podaje, iż występują przypadki, gdzie:

  1. kolonie zakupiono i zapłacono przed 01.05.2004 roku (bez podatku VAT),
  2. kolonie i wczasy zakupiono po 01.05.2004 roku z podatkiem VAT (na fakturze zakupu występuje podatek VAT, VAT MARŻA lub VAT zwolniony),
  3. kolonie zakupiono po 01.05.2004 roku (bez podatku VAT).

Rozpatrując przedmiotowe zagadnienie organ podatkowy wskazuje na zapisy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) z którego wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 cytowanej ustawy, nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ww. ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, 120 ust. 17 i 19 i 124) przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczania tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Powyższe oznacza iż, od 1 maja 2004 roku ww. usługi świadczone przez Spółkę na rzecz pracowników podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, według stawki właściwej ze względu na klasyfikację statystyczną danej usługi.

Należy zauważyć, iż to na producencie lub importerze towaru ciąży obowiązek ustalenia właściwej klasyfikacji, w oparciu o przepisy o statystyce publicznej, a w wyniku tego stosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług.

W razie wątpliwości co do klasyfikacji usług, a tym samym zastosowanych stawek podatku od towarów i usług Spółka może zwrócić się do organów statystycznych, które jako jedyne są uprawnione do wydania opinii klasyfikacyjnych. Organy podatkowe nie posiadają bowiem kompetencji w tym zakresie. Począwszy od 1 stycznia 2003 roku zainteresowany podmiot może zwrócić się o dokonanie właściwej klasyfikacji wyrobu lub usługi do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, mieszczącego się pod adresem: ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj