Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PBB2-415/176/04
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBB2-415/176/04
Data
2004.10.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
grunty rolne
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować sprzedaż gruntu rolnego będącego składnikiem majątku firmy ujętym w ewidencji środków trwałych przeznaczonego na cele gospodarcze?


Ze złożonego pisma wynika, iż 26 lutego 1999 r. nabyto grunt o powierzchni 17595 m2, na cele gospodarcze. Grunt ten ujęto w majątku firmy prowadzonej jako firma małżeńska. Obecnie podatnicy zamierzają dokonać sprzedaży ww. gruntu.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli zbycie to nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia ww. nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c ww. ustawy zastosowanie mają postanowienia art. 28 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl których:

  • przychodów z odpłatnego zbycia takich nieruchomości nie łączy się z przychodami /dochodami/ z innych źródeł /art. 28 ust. 1 ww. ustawy/,
  • podatek wynosi 10 % uzyskanego przychodu i jest płatny w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika /zbywcy/ chyba, że w powyższym terminie podatnik złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. c ww. ustawy.

Powołanych wyżej przepisów nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 /z zastrzeżeniem ust. 3 zawierającego katalog nieruchomości mieszkalnych/ nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Przychody te są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej stanowiących odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 1 powyższej ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (...) składników majątku będących środkami trwałymi, wartościami niematerialnymi i prawnymi ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) z zastrzeżeniem ust. 2c.

Jak wynika z zapytania przedmiotem zamierzonej sprzedaży jest grunt rolny ujęty w majątku firmy przeznaczony na cele gospodarcze. Ze sformułowania tego wnioskować należy, iż grunt ten nie był związany z budynkiem mieszkalnym i był składnikiem majątku firmy ujętym w ewidencji środków trwałych.

Jeżeli rzeczywiście tak było to w sprawie nie będzie miało zastosowania wyłączenie wynikające z postanowień art. 14 ust. 2c ww. ustawy w myśl których do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Brak także podstaw do zastosowania zwolnienia ujętego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy w myśl którego, zwolnione są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

W takiej sytuacji przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego gruntu stanowiłby przychód z działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj