Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PO/415/18/2004,PPDE/443-37/2004
z 6 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/415/18/2004,PPDE/443-37/2004
Data
2004.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
ciastka
dowody wewnętrzne
działalność rolnicza
faktura
gospodarstwo rolne
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
rolnik ryczałtowy
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Korzystając z wynikającego z Ordynacji podatkowej uprawnienia proszę o wyjaśnienie następujących kwestii związanych z rozliczaniem prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz w zakresie podatku od towarów i usług.
Stan faktyczny:
1. Od kilku lat prowadz fermę kur – niosek, z której podatek rozliczam na zasadach ogólnych – na podstawie norm szacunkowych działów specjalnych produlcji rolnej. Prowadzę również gospodarstwo rolne. W zakresie podatku VAT korzystam ze zwolnienia przyslugującego rolnikowi ryczałtowemu.
2. Od maja 2004 roku zgłosiłam działalność gospodarczą w zakresie produkcji ciast i pieczywa cukierniczego opodatkowaną na zasadach ogólnych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (podatkowa księga przychodów i rozchodów) oraz zarejestrowałam się, jako podatnik podatku od towarów i usług (zasady ogólne- rozliczanie miesięczne). Po okresie niezbędnych inwestycji właściwą działalność produkcyjną zamierzam rozpocząć na przełomie lipca i sierpnia 2004 roku.
3. Od lipca 2004 roku moją fermę (bez budynków) wniosłam, jako wkład do spółki cywilnej z innymi osobami fizycznymi prowadzącymi również fermy kur – niosek. Powołana spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka będzie rozliczać podatek VAT od sprzedanych jaj pochodzących z fermy każdego ze wspólników oraz od zakupów dotyczących tych ferm. Podatek dochodowy wspólnicy będą rozliczali tak, jak dotychczas tj. Na zasadzie działów specjalnych produkcji rolnej, w oparciu o normy szacunkowe (jeśli to dopuszczalne).
Pytanie:
1. Czy wniesienie fermy do spółki cywilnej nie pozbawia mnie prawa do rozliczania dochodu z tej fermy tak, jak dotychczas tj. na zasadzie dzialów specjalnych produkcji rolnej, w oparciu o normy szacunkowe? (moim zdaniem nie pozbawia)
2. Czy prawidłowy będzie następujący sposób rozliczania zakupów jaj (surowiec do produkcji) dokonywanych dla prowadzonej przeze mnie ciastkarni:a) w zakresie podatku dochodowego: dowód wewnętrzny zgodnie z § 14 ust. 1 i ust. 2 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czy też- wartość netto z faktury VAT za dostarczone jaja, wystawionej przez spókę, której mowa w p. 3 opisau stanu faktycznego. (druga forma wydaje mi się właściwa),b) w zakresie podatku VAT:pełne odliczenie VAT z faktury za dostarczone jaja, wystawionej przez spókę, której mowa w p. 3 opisau stanu faktycznego. (moim zdaniem jest to prawidłowe),
3. Czy będąc w zakresie działalności gospodarczej zarejestrowanym podatnikiem VAT mogę nadal korzystać ze zwolnienia z VAT, jako rolnik ryczałtowy w zakresie działalności rolniczej? (moim zdaniem tak)


W związku z pismem w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dot. pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz działów specjalnych produkcji rolnej Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju na poodstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz. 926 zezm.) uprzejmie informuje.

Jak ustalono podatniczka jest wspólniczką spóki cywilnej. Spółka ta prowadzi działalność w zakresie hodowli drobiu – kury nioski i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wkładem podatniczki jest prowadzona przez nią ferma kur niosek, którą podatniczka prowadziła na własne nazwisko. Dochody z tej fermy opodatkowane były, jako dział specjalny produkcji rolnej, podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatniczka rozpoczęła również prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie produkcji ciast i pieczywa cukierniczego. Dla potrzeb podatku dochodowego podatniczka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ponadto podatniczka prowadzi gospodarstwo rolne.

W związku z tak ustalonym stanem faktycznym podatniczce nasunęły się wątpliwości, co do możliwości opodatkowania dochodów z fermy wg zasad obowiązujących dla działów specjalnych produkcji rolnej w oparciu o normy szacunkowe? Zdaniem tut. organu podatkowego taki stan faktyczny nie pozbawia podatniczki prawa do opodatkowania dochodów z w/w femry wg zasad właściwych dla działów specjalnych produkcji rolnej w oparciu o normy szacunkowe. Stanowisko podatniczki wyrażone w tej kwestii w złożonym zapytaniu jest zatem słuszne.

Odnośnie zapytania drugiego w zakresie podatku VAT należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji ciast i pieczywa cukierniczego i dla celów tej produkcji nabywa jaja kurze od spółki cywilnej, której jest wspólnikiem. W związku z tym podatek naliczony z tytułu nabycia jaj będzie mógł być odliczony od podatku należnego w takim zakresie w jakim będzie służył sprzedaży opodatkowanej ciast i pieczywa cukierniczego. Prawo do obniżenia kwot podatku należnego o podatek naliczony powstaje w rozliczeniu za okres w którym podatnik otrzyma fakturę za zakupione jaja kurze. Słuszne jest zatem stanowisko podatniczki, co do możliwości odliczenia całej kwoty podatku naliczonego VAT z faktury wystawionej przez spółkę i dokumentującej zakup jaj, przy spełnienie w/w warunków.

Odnośnie formy dokumentowania zakupu jaj od spółki przez ciatskarnię podatniczki dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych należy stwierdzić, iż stosownie do art. 106 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w/w spółka, jako czynny i zarejstrowany podatnik podatku od towarów i usług jest obowiązana wystawiać fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, jeżeli kontrahentem jest inny podmiot gospodarczy (tu: podatniczka prowadząca ciastkarnię). Z kolei z § 12 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U.Nr 152, poz. 1475 ze zm.) wynika, iż podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są m.in. faktury VAT. Dowody węwntrzne, jako podstawa zapisów w księdze, są stosowane wyjątkowo i możliwość udokumentowanie wydatków za ich pomocą istnieje jedynie wtedy (oczywiście muszą być spełnione warunki z § 14 powołanego rozporządzenia), gdy nie ma możliwości udokumentowania wydatku w inny sposób. W opisanej sytuacji istnieje obowiązek udokumentowania transakcji fakturą i ona stanowić będzie podstawę zapisu w księdze. Jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt. 43 lit. a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku naliczonego od towarów i usług, przy czym jest kosztem ten podatek w przypadkach, gdy:

- podatnik zwolniony jest od odatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

Biorąc pod uwagę treść cytowanego przepisu i powyższe wyjaśnienia z zakresu podatku od towarów i usług stanowisko podatniczki odnośnie dokumentowania w/w transakcji fakturą wystawioną przez spółkę i ujęcie w ramach kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych podatniczki kwoty netto wynikającej z takiej faktury jest zatem słuszne.

Odnośnie pytania trzeciego należy stwierdzić, iż rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Jest to zwolnienie przedmiotowe, czyli zwalniające z podatku określone czynności i w związku z tym rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT może jednocześnie korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług z tytułu dostaw produktów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego jako rolnik ryczałtowy. Stanowisko podatniczki jest w tym zakresie słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj