Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1379/11/MD
z 14 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1379/11/MD
Data
2011.12.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
korekta
korekta faktury
zmniejszenie podatku należnego


Istota interpretacji
Moment nabycia prawa do skorygowania kwoty podatku należnego wykazanego w wystawionych fakturach wewnętrznych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2011 r. (data wpływu 29 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu nabycia prawa do skorygowania kwoty podatku należnego wykazanego w wystawionych fakturach wewnętrznych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu nabycia prawa do skorygowania kwoty podatku należnego wykazanego w wystawionych fakturach wewnętrznych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest częścią międzynarodowej Grupy będącej liderem na wszystkich rynkach oponiarskich oraz w dziedzinie usług związanych z podróżowaniem. Produkuje przede wszystkim różnego rodzaju opony, jak również mapy, przewodniki, komponenty i inne.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonywała czynności, które zostały przez nią uznane za dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, na podstawie art. 106 ust. 7 tej ustawy, wystawiała faktury wewnętrzne oraz deklarowała podatek należny w odpowiednich deklaracjach VAT.

W wyniku ponownej analizy przepisów ww. ustawy oraz dokumentów będących podstawą rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług, Spółka uznała, że niesłusznie potraktowała niektóre czynności jako podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 ww. ustawy. W związku z tym zawyżyła podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego z tytułu czynności zaklasyfikowanych uprzednio, jako objęte dyspozycją wyżej wymienionego artykułu.

W konsekwencji, Spółka obecnie planuje wystawić wewnętrzne faktury korygujące, zmniejszające podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego wykazane z tytułu wspomnianych czynności w pierwotnych fakturach wewnętrznych wystawionych w przeszłości.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku wystawienia wewnętrznych faktur korygujących do uprzednio wystawionych faktur wewnętrznych, Spółka jest uprawniona do dokonania obniżenia podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym wystawione zostaną wewnętrzne faktury korygujące...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wystawienia wewnętrznych faktur korygujących do uprzednio błędnie wystawionych faktur wewnętrznych, ma prawo do obniżenia podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym wystawiona zostanie wewnętrzna faktura korygująca.

Możliwość korekty faktury wewnętrznej.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w razie dokonywania nieodpłatnych przekazań towarów, Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktury wewnętrznej. Zdaniem Spółki, przepisy regulujące zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług przewidują możliwość wystawienia faktury korygującej w sytuacji niezasadnego wykazania podatku należnego na fakturze pierwotnej, zarówno w przypadku faktur „zwykłych” < § 13-14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 73, poz. 392 ze zm.) – dalej rozporządzenie>, jak i faktur wewnętrznych. Powyższe wynika z brzmienia § 14 w zw. z § 24 rozporządzenia. Na podstawie § 14 rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Natomiast zgodnie z § 24 rozporządzenia, przepisy § 5, 9-14, 16, 17 i 21 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ww. ustawy

Moment ujęcia korekty podatku należnego wynikającej z wystawienia wewnętrznej faktury korygującej.

Zdaniem Spółki, ma ona prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę wynikającą z wystawienia wewnętrznej faktury korygującej w okresie, w którym wystawiona została wewnętrzna faktura korygująca.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie regulują wprost, w którym okresie rozliczeniowym Spółka powinna uwzględnić korektę faktury wewnętrznej. Na podstawie art. 29 ust. 4a tej ustawy, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje się pod warunkiem posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. Niniejszy przepis znajduje zastosowanie także odpowiednio w razie stwierdzenia na fakturze pomyłki w kwocie podatku i wykazania na fakturze kwoty podatku wyższą niż należna (por. art. 29 ust. 4c ustawy o podatku od towarów i usług). Zgodnie z powyższymi regulacjami, korekta faktury uwzględniana jest - co do zasady - w rozliczeniu podatkowym za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą (pod warunkiem, iż podatnik otrzyma potwierdzenie przed upływem terminu na złożenie deklaracji).

Spółka wskazała, że skoro w przypadku wystawienia faktur wewnętrznych wystawca faktury jest jednocześnie jej nabywcą, to nie ma konieczności potwierdzenia otrzymania faktury przez nabywcę. W związku z tym, skoro ani przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, ani rozporządzeń wykonawczych nie dają podstawy do określenia późniejszego momentu dokonania obniżenia kwoty podatku należnego, Spółka ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym wystawiono korektę faktury wewnętrznej.

Orzecznictwo sądów administracyjnych oraz praktyka organów podatkowych.

Przedstawione powyżej stanowisko Spółki odnośnie momentu ujęcia korekty faktury wewnętrznej znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych oraz w praktyce organów podatkowych. Przykładowo, Spółka wskazała na:


  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lutego 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 1940/07),
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 marca 2011 r., znak IPPP1/443-1/11-2/AP,
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 29 marca 2011 r., znak ITPP1/443-10/11/AP,
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2011 r., znak ILPP2/443-155/11-2/EN,
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 maja 2011 r., znak IPPP2/443-469/11-2/KAN,
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 października 2010 r. znak ILPP1/443-825/10-4/AW,
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 31 stycznia 2011 r. znak ILPP2/443-1791/10-2/SJ oraz
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 lutego 2011 r., znak IPPP2/443-489/09/10-4/S/SAP/KOM.


Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku niezasadnie naliczoną na pierwotnej fakturze wewnętrznej, powinno być dokonane w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawi wewnętrzną fakturę korygującą.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo należy wskazać, że tut. organ nie oceniał zasadności wystawienia wewnętrznych faktur korygujących, gdyż nie postawiono w tym zakresie pytania, jak również nie przedstawiono stanowiska. W związku z tym niniejszej interpretacji udzielono przy założeniu, że istniały podstawy prawne do wystawienia przedmiotowych korekt.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj