Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/210/JB/108/04
z 5 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/210/JB/108/04
Data
2004.08.05



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
różnice kursowe
spłata kredytu


Pytanie podatnika
Czy różnica kursowa powstała w trakcie spłaty rat kapitałowych kredytu udzielonego Spółce przez bank, jako różnica pomiędzy wysokością pobranego kredytu w PLN, a wysokością spłaconej raty w PLN, będzie kosztem podatkowym? Kredyt został udzielony na podstawie umowy o linię kredytową do kwoty 405.000,00 EUR, z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności Spółki.


Odpowiadając na pismo z dnia 01.06.2004 roku, złożone do Łódzkiego Urzędu Skarbowego, w sprawie uznania różnicy powstałej przy spłacie rat kapitałowych kredytu, za koszt podatkowy, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego, informuje :

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka zawarła umowę o linię kredytową do kwoty 405.000 EUR, z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności spółki, którą przelano na rachunek złotówkowy i EUR w czterech transzach w listopadzie i w grudniu 2003r. Ogółem kwota kredytu stanowi 1.870.035,24 PLN. Spłata kredytu w 24 równych ratach rozpoczęła się od 15.12.2003r. i odbywa się piętnastego dnia każdego miesiąca na zasadzie: bank pobiera z konta złotówkowego równowartość w złotówkach raty kapitałowej plus odsetek z zastosowaniem kursu sprzedaży banku z dnia trzynastego każdego miesiąca. Kwota ta przelewana jest na rachunek walutowy i z niego spłacana jest rata w EUR. Spółka pyta, czy powstała w trakcie spłaty rat kapitałowych różnica kursowa, jako różnica pomiędzy wysokością pobranego kredytu w PLN, a wysokością spłaconej raty w PLN, będzie kosztem podatkowym.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób praw (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Zgodnie z art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a, powołanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W świetle cytowanych przepisów zarówno otrzymanie kredytu, jak jego spłata nie stanowią odpowiednio przychodu oraz kosztu uzyskania przychodu. Oznacza to, że zarówno środki pieniężne otrzymane jak i wydatkowane na spłatę kredytu (cześć kapitałowa), nie mają wpływu na rozliczenia podatkowe podatnika.

Przyjęcie różnicy, jaka powstaje pomiędzy wartością rat kredytu obliczoną wg kursu po jakim przeliczono kredyt w momencie jego zaciągnięcia, a wartością rat w momencie ich spłaty i przeliczoną po kursie waluty z trzynastego każdego miesiąca, która jak wynika z zapytania podatnika waloryzuje kredyt (aktualizuje wartość zobowiązania kredytowego) - za koszt uzyskania przychodów przeczyłoby cytowanemu wyżej przepisowi art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a). Analogicznie taka różnica nie stanowi również przychodu do opodatkowania w świetle cyt. przepisu art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy.

Różnica ta nie może być rozpoznawana jako koszt różnic kursowych, bowiem stosownie do art. 15 ust. 1a ustawy, realizują się one jedynie przy spłacie kredytu dewizowego tj. zaciągniętego i spłacanego w walucie obcej.
W związku z powyższym Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego nie uznaje stanowiska podatnika za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj