Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
US-32/PP/443-54/04/ETU
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-32/PP/443-54/04/ETU
Data
2004.06.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
podatnik
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Strona zwraca się z pytaniem, czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT czynności wykonywane przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, polegające na świadczeniu usług dla własnego pracodawcy, które to czynności nie są i nie były wykonywane w ramach stosunku pracy.


Strona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności polegające na świadczeniu usług dla własnego pracodawcy, które to czynności nie są i nie były wykonywane w ramach stosunku pracy.

Z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535) wynika, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Natomiast we wspomnianym ust. 2 mówi się o tym, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

W związku z powyższym należy uznać, iż prace wykonane przez osobę w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej są objęte podatkiem VAT.

Natomiast nie zaliczono do samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej czynności określonych w art. 15 ust. 3, co oznacza, że nie podlegają one podatkowi VAT. Przede wszystkim są to te, które wymieniono w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr. 14 poz. 176 z późn. zm.). Chodzi tu o przychody z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy itp.

Za samodzielną działalność gospodarczą nie są uznawane również czynności wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło – jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy. Oznacza to, że wynagrodzenia wypłacane przez pracodawcę osobie fizycznej na podstawie umowy o pracę, jak i umowy zlecenia, umowy o dzieło itp, nie podlegają VAT. Podatek ten nie obejmuje również wynagrodzeń za czynności wykonane w związku z zawartą umową zlecenia, czy o dzieło, zlecone co prawda przez firmę nie będącą pracodawcą, ale wykonane dla pracodawcy.

Jednakże zwracam uwagę, iż osoby wykonujące pracę na umowę zlecenia, które będą od 1 maja br. podlegać VAT, zaczną płacić ten podatek dopiero po przekroczeniu tzw. kwoty zwolnionej wynoszącej w skali roku równowartość 10 tys. euro tj. 45.700 złotych, zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 97 poz. 970).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj