Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-53-2/ET/2004
z 6 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-53-2/ET/2004
Data
2004.08.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dotacja
fundusz
fundusz celowy
fundusz pomocowy
inwestycje
inwestycje infrastrukturalne
stawka
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy przedstawionym wyżej stanie faktycznym, właściwą stawką podatku od towarów i usług, dla usług nabywanych za własne środki finansowe, jest stawka w wysokości 7%.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielana w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

Pismem z dnia 3 czerwca 2004 r. (doręczonym dnia 7 czerwca 2004 r.) Urząd Gminy w ......................... zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców należy do zadań własnych gminy. Do zadań tych należą sprawy związane z kanalizacją, a więc usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych. Ze względu na swoje położenie (70% powierzchni gminy leży na terenie S................... Parku Krajobrazowego) w strategii rozwoju gminy oraz w wieloletnim programie inwestycyjnym ujęte zostały zadania polegające na zapewnieniu mieszkańcom wszystkich wsi z terenu gminy dostępu do sieci kanalizacyjnej. Opracowany przez gminę .....................projekt jest priorytetowy w przyjętej strategii. W wyniku zorganizowanego odbioru ścieków ulegną zmniejszeniu ładunki zanieczyszczeń trafiających obecnie do gleb, gruntów, powietrza atmosferycznego, wód podziemnych i powierzchniowych, stanowiących zagrożenie dla ludzi i zwierząt oraz środowiska przyrodniczego.

W miesiącu czerwcu 2004 r. rozpoczął się I etap prac związanych z budową kanalizacji sanitarnej w ..................... i w ......................... . Inwestycja ta, największa na przestrzeni ostatnich lat, realizowana jest w ramach programu PHARE SSG 2002 Unii Europejskiej. Wartość inwestycji rozłożonej w latach 2004 – 2005 to kwota w wysokości 2.211.975,65 EURO. Przy czym wkład własny gminy poniesiony na realizację inwestycji to kwota 560.531,44 EURO. W ramach inwestycji zrealizowane zostaną następujące działania:

1) budowa kanalizacji sanitarnej w .................................... I etap:

- 7.400 mb sieci kanalizacyjnej,

2) Budowa kanalizacji sanitarnej w ....................................II etap:

- 10.000 mb sieci kanalizacyjnej,

3) Budowa kanalizacji sanitarnej w ....................................... II etap:

- 20.600 mb sieci kanalizacyjnej.

Razem zostanie wybudowany 38 km odcinek kanalizacji sanitarnej oraz 674 pompowni przydomowych (w załączeniu podatnik przedłożył kopie dokumentów obrazujących podjęte działania). W związku z faktem, że część zadania inwestycyjnego będzie realizowana ze środków funduszu PHARE, gmina ................................, chcąc zastosować obniżoną do 0% stawkę podatku na usługi nabywane za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, zgodnie z §6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) wystąpiła do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w celu zarejestrowania umowy. W dniu 26 maja 2004 r., umowie zawartej z wykonawcą na budowę kanalizacji nadano numer 2004/1/0853 (w załączeniu podatnik przedłożył kopię dokumentu).

Realizując część własną inwestycji, zgodnie z przepisami nowej ustawy o podatku od towarów i usług wykonawca, w fakturach na roboty budowlano - montażowe, zobowiązany jest do zastosowania podstawowej stawki podatku VAT w wysokości 22%. Podatnik, mając na uwadze specyfikę realizowanej inwestycji, uważa że zakres prac związanych z inwestycją spełnia wszystkie przesłanki z art. 146 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zatem wykonawca może zastosować obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku VAT.

Jak wskazuje podatnik, art. 146 ust. 1 pkt. 2 stanowi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do: robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Ustęp 2 omawianego artykułu wyjaśnia, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumieć należy roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej. Przez infrastrukturę towarzyszącą, jak wynika z ust. 3 art. 146 rozumieć należy m.in. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne – jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Podatnik informuje także, że w ramach wykonania 38 km sieci kanalizacyjnej oraz 674 pompowni przydomowych (poz. 82 załączonego kosztorysu na roboty budowlano – montażowe) skanalizowanych zostanie tylko 30 podmiotów gospodarczych, a 95,55% inwestycji dotyczyć będzie obszaru związanego z budownictwem mieszkaniowym. W związku z tym faktem, Podatnik uważa, że zastosowanie przez wykonawcę 7% stawki na prace budowlano – montażowe przy budowie kanalizacji jest w pełni uzasadnione.

Treść zapytania.

Podatnik pyta, czy przedstawionym wyżej stanie faktycznym, właściwą stawką podatku od towarów i usług, dla usług nabywanych za własne środki finansowe, jest stawka w wysokości 7%.

Stanowisko podatnika.

Podatnik uważa, że dla części własnej inwestycji, wykonawca winien zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do m.in.:

  1. robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Pod pojęciem „obiekt budownictwa mieszkaniowego”, zgodnie z art. 2 pkt. 12 ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Stosownie do art. 146 ust. 2 i ust. 3 ustawy przez „roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą” rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast pojęcie „infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu” obejmuje:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Oznacza to, że po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w odniesieniu do robót związanych z budownictwem zasadniczo występują dwie stawki podatku od towarów i usług tj. stawka podstawowa 22% oraz, w sytuacjach wyżej wskazanych, stawka obniżona w wysokości 7%.

Dodatkowo stosownie do § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.970 ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 i 2 oraz w art. 146 ust. 1 pkt 1 i 2 obniża się do wysokości 0% przy świadczeniu usług przez zarejestrowanych podatników, nabywanych za środki z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Urząd komitetu Integracji Europejskiej. W przypadku świadczenia usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków z bezzwrotnej pomocy zagranicznej i w części z innych środków finansowych przepis powyższy stosuje się wyłącznie do tej części wartości usługi, która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. W przypadku takim obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się w przypadku świadczenia usług pod warunkiem, że w wystawionej fakturze określona została odrębnie część wartości usług finansowanych:

  1. ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej;
  2. z innych środków.

Dodatkowo zarejestrowana umowa powinna zawierać określenie procentowego udziału środków z bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

W myśl ust. 3 i ust. 4 § 6 wskazanego wyżej rozporządzenia za środki finansowe z bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom z budżetu Unii Europejskiej na podstawie umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczących:

  1. Programu Pomocy w Przebudowie Gospodarczej Państw Europy Środkowej i Wschodniej (PHARE), w tym złotowe fundusze partnerskie powstałe w wyniku realizacji tego programu, a także środki, które zostały przekazane polskim podmiotom na podstawie umów zawartych z nimi przed dniem 1 maja 2004 r. na sfinansowanie programów, realizowanych przez te jednostki w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz w ramach innych programów wspólnotowych Unii Europejskiej;
  2. Kontraktów zawartych przed dniem 1 maja 2004r. w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej (ISPA).

Za środki te uważa się także bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom przez rządy państw obcych lub organizacje międzynarodowe udzielające pomocy na podstawie:

  1. umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. jednostronnych deklaracji rządów i organizacji międzynarodowych udzielających pomocy,

- z wyłączeniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz przypadków, kiedy umowa nie wyłącza możliwości opłacania podatku ze środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że w zakresie robót budowlanych, w części finansowanej ze środków własnych gminy, dotyczących budowy kanalizacji sanitarnej, wysokociśnieniowej w ..................... i .............................. , w ramach których wybudowany zostanie 38 km odcinek kanalizacji sanitarnej oraz 674 pompowni przydomowych, w przypadku gdy sieci kanalizacyjne oraz wskazane wyżej urządzenia stanowić będą infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zastosowanie znajdzie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Świadczenie tych usług, w części finansowanej ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, po spełnieniu wymaganych przepisami prawa warunków, podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%. W przypadku gdy roboty budowlano – montażowe dotyczące wskazanej wyżej inwestycji, w części finansowanej ze środków własnych gminy, nie związane są budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą temu budownictwu, właściwą stawką podatku od towarów i usług jest stawka podstawowa tj. 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj