Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US-25/024/404/132/04
z 17 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-25/024/404/132/04
Data
2004.08.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Spółka wykonuje usługi na ruchomym majątku rzeczowym dla klienta z terytorium państwa członkowskiego UE. Pytanie dotyczy sposobu opodatkowania podatkiem VAT tych usług.


Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług na rzeczowym majątku ruchomym, miejscem świadczenia (a zatem i miejscem opodatkowania) jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Z przepisu tego wynika, że wykonawca tego typu usługi zobowiązany jest jej wartość opodatkować według stawki krajowej. Przy tak określonym miejscu opodatkowania podatnik musi naliczyć podatek według stawki 22%, a następnie wartość świadczonej usługi oraz podatek należny wykazać w deklaracji VAT-7. Powyższej zasady nie stosuje się tylko wówczas , gdy podmiot, który usługi te nabywa, zarejestruje się jako podatnik od wartości dodanej UE w swoim kraju. Rejestracja nabywcy usługi ma istotne znaczenie dla ustalenia miejsca opodatkowania. W każdym bowiem przypadku, gdy nabywca usług na majątku ruchomym poda usługodawcy swój numer identyfikacji podatkowej nadany mu dla potrzeb podatku od wartości dodanej w kraju Wspólnoty innym niż kraj fizycznego wykonania usług, za miejsce świadczenia, zgodnie z art. 28 ust. 7 uznaje się kraj, który nadał usługobiorcy ten numer. Dla skorzystania z powyższej delegacji nie jest wymagana rejestracja wykonawcy usługi jako podatnika VAT UE, konieczny jest natomiast wywóz towarów będących przedmiotem prac niezwłocznie po wykonaniu usług poza terytorium kraju ich faktycznego wykonania, nie później jednak niż w terminie 30 dni od daty ich wykonania, co wynika z art. 28 ust. 8 ustawy o VAT . Zatem w przypadku, gdy zleceniodawca zarejestrowany w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej poda swój unijny numer identyfikacyjny, wówczas to on przejmie obowiązek opodatkowania wartości usługi według stawki obowiązującej w kraju, który numer ten mu nadał. Wykonawca usługi nie wykazuje wówczas wartości usługi w deklaracji podatkowej VAT-7. Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 w/cyt. ustawy o VAT ma natomiast prawo do odliczenia podatku naliczonego od związanych z tymi usługami zakupów dokonanych w kraju, jeżeli spełni określone w ustawie warunki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj