Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/145/PDI/2004
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/145/PDI/2004
Data
2004.07.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kurs waluty


Pytanie podatnika
Stosowanie kursu bankowego w momencie wystawienia faktury sprzedaży.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z zapytaniem zawartym w piśmie z dnia 15-06-2004 r. uzupełnionymw dniu 22-06-2004 r. o własne stanowisko, w sprawie stosowania kursu walut obcychw momencie wystawienia faktur sprzedaży, wyjaśnia:

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Natomiast art. 14 ust. 1a tej ustawy stanowi, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania (dniem wystawienia faktury) i dniem faktycznego otrzymania (wpływ środków na rachunek bankowy) występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Ze złożonego do tut. Urzędu zapytania wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych - przewozu towarów. Zlecenia otrzymuje od kontrahentów krajowych i zagranicznych i zawierają one kwotę frachtu (usługi) wyrażoną w walucie obcej, np. EUR,GBP. Za wykonaną usługę wystawia fakturę VAT.

Zgodnie z powyżej przytoczoną zasadą przychodu należnego (stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), określi Pan swój przychód w złotych stosując do przeliczenia kurs średni NBP. Następnie w dniu faktycznej zapłaty za usługę przez kontrahenta, przeliczy Pan walutę obcą na złote polskie, stosując przy tym kurs kupna walut stosowanych przez bank, w którym Pan posiada swój rachunek, w dniu uzyskania faktycznego przychodu. Jeżeli wyliczony przychód faktyczny będzie się różnił od przychodu należnego to wystąpią różnice kursowe, o które należy podwyższyć (różnica kursowa dodatnia) lub pomniejszyć (różnica kursowa ujemna) uprzednio wykazany przychód należny.

Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) waluty obce przelicza się na złote według bieżącego kursu średniego waluty obcej wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień wystawienia faktury. Natomiast w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust. 2 cyt. wyżej rozporządzenia).

Zasada ta ma również zastosowanie w przypadku gdy faktura jest wystawiona zanim NBP wyliczy i ogłosi bieżący kurs średni waluty obcej. W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego – zgodnie z § 37 ust. 3 cyt. wyżej rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj