Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/446-1199/04/JP/703
z 20 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/446-1199/04/JP/703
Data
2004.08.20



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Rejestracja


Słowa kluczowe
najem
opodatkowanie łączne małżonków
współwłasność


Pytanie podatnika
Przedmiotem pytania zawartego w w/w piśmie Podatnika jest zastosowanie przepisów prawa podatkowego w zakresie rejestracji i wystawiania faktur VAT przez małżonków jako współwłaścicieli nieruchomości, uzyskujących przychody z tytułu jej wynajmu.


W odpowiedzi na pismo z dnia 04 maja 2004r. w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

Przedmiotem pytania zawartego w w/w piśmie Podatnika jest zastosowanie przepisów prawa podatkowego w zakresie rejestracji i wystawiania faktur VAT przez małżonków jako współwłaścicieli nieruchomości, uzyskujących przychody z tytułu jej wynajmu.

Z w/w pisma wynika, że Pani ... wraz z inną osobą zakupiła na współwłasność 2 budynki użytkowe.

Na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zgodnie z art. 15 ust. 1, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie zaś do ust. 2 w/w artykułu 15 - działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jako strona wynajmująca nieruchomości występują wspólnie podatnik i jego przyszły małżonek.

Posiłkując się w przedmiotowej sprawie stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w uchwale z dnia 08 listopada 1989 r. III CZP 68/989, OSNCP 1990, można uznać, że w kwestiach nieuregulowanych odrębnie możliwe jest zastosowanie do współwłasności łącznej w trybie analogii przepisów o współwłasności w częściach ułamkowych.

Ponieważ ustawa nie przewiduje takiej możliwości rozliczenia VAT z tytułu wynajmu jak art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) to należy uznać, że każdy z małżonków jest odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług (odpowiedz zakresie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych została udzielona przez tutejszy Urząd Skarbowy pismem Nr I-1/4113/10/11/2004/AD z dnia 04 czerwca 2004r.)

W związku z powyższym obrót z tytułu wynajmowania lokalu użytkowego stanowiącego współwłasność małżeńską majątkową z punktu widzenia ustawy o podatku o towarów i usług należy rozdzielić na poszczególnych małżonków. Z uwagi na fakt, iż małżeństwo nie należy do żadnej kategorii wymienionej w art. 15 ust. 1 ustawy w przedmiotowej sprawie podatnikiem VAT staje się więc odrębnie każde z małżonków, w związku z czym każdy z małżonków winien odrębnie dokumentować świadczenie usługi najmu na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ust. 8 w/w artykułu.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 – z zastrzeżeniem przepisów ust. 13 ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Stosownie zaś do art. 113 ust. 9 - z zastrzeżeniem przepisów ust. 13 ustawy Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj