Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US IV/II/443-89/04
z 12 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US IV/II/443-89/04
Data
2004.08.12



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
gmina
jednostka budżetowa
usługi najmu


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne świadczenie usługi najmu lokali na rzecz Urzędu Miasta oraz gminnych jednostek organizacyjnych wymajmowane w imieniu gminy podlega opodatkowaniu VAT?


Odpowiadając na pismo z dnia 28.06.2004 r. w sprawie czy usługi wynajmu lokali świadczone przez zakład budżetowy na rzecz Urzędu Miasta oraz gminnych jednostek organizacyjnych podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług w stanie prawnym obowiązującym od 01.05.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia, co następuje.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Strona jest zakładem budżetowym utworzonym Uchwałą Rady Miasta. Celem Zakładu jest wykonywanie zadań o charakterze użyteczności publicznej polegających na administrowaniu zasobami lokalowymi i nieruchomościami Gminy.

Z pisma wynika, że Zakład, w imieniu Gminy, wynajmuje lokale mieszkalne i użytkowe. Część lokali wynajmowana jest odpłatnie i z tego tytułu świadczone usługi Strona opodatkowuje podatkiem od towarów i usług tj. najem lokali użytkowych - wg stawki 22%, natomiast najem lokali mieszkalnych rozlicza jako zwolnione od podatku od towarów i usług.

Na mocy Uchwały Rady Miasta lokale wynajęte dla potrzeb Urzędu Miasta oraz gminnych jednostek organizacyjnych zwolnione zostały z czynszu.

Z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Najem, w którym nie przewidziano opcji przeniesienia prawa własności jest usługą.

Na podstawie art. 8 ust. 2 cyt. ustawy jako odpłatne świadczenie usług traktuje się nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele wyszczególnione w tym przepisie oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy zwolnione od podatku VAT są wymienione w załączniku nr 4 do ustawy (poz. 4), usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek.

Usługi najmu lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu stawką 22% podatku od towarów i usług stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej – podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Zwolnienie to obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opublikowanego w Dzienniku Ustaw z 2004 r. Nr 145, poz. 1541 z dnia 25.06.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj