IPPB5/423-999/11-3/DG, Dyrektor - IPPB5/423-999/11-2/DG">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-999/11-2/DG
z 9 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-999/11-2/DG
Data
2012.01.09


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
opodatkowanie
restrukturyzacja
udział
wartość nominalna


Istota interpretacji
CIT w zakresie rozpoznania przychodu przy wymianie udziałów



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2011 r. (data wpływu 10.10.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu przy wymianie udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu przy wymianie udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (zwana dalej Spółką lub „Wnioskodawcą”). Wnioskodawca jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym i zgodnie z art. 3 ust 1 ustawy o CIT podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Wnioskodawca w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa w oparciu o należące do niego składniki materialne i niematerialne oraz zatrudniony zespół pracowników prowadzi działalność operacyjną polegającą na obsłudze klientów indywidualnych i korporacyjnych w zakresie dystrybucji jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (pośrednictwa w ich zbywaniu i odkupywaniu). Ponadto Wnioskodawca wykonuje na rzecz spółki zależnej kompleksową usługę, w ramach której wykonywane są: usługi rachunkowe, usługi controllingu finansowego, obsługa kadrowo-płacowa oraz usługi administracyjne (obsługa sekretarska, zarządzanie flotą samochodową i telefonami komórkowym i, zakupy dla potrzeb biura, itp.).

Spółka posiada trzy spółki zależne:

(i) S. SA., wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej „S. S.A.”), w której posiada akcje dające 100% udział w liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy S. S.A. S. S.A. jest polskim rezydentem podatkowym i zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

(ii) P. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego (dalej P. Sp. z o.o.), w której posiada udziały dające 100% udział w kapitale zakładowym;

(iii) F. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej F. Sp. z o.o.), w której posiada udziały dające 100% udział w kapitale zakładowym. F. Sp. z o.o jest polskim rezydentem podatkowym i zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Przedmiotem działania S. S.A. jest zarządzanie funduszami inwestycyjnymi. Pomiędzy działalnością Wnioskodawcy a działalnością S. S.A. występuje szereg wzajemnych powiązań polegających na tym, że Spółkę łączy ze S. S.A. kompleksowa umowa o współpracy, na podstawie której Wnioskodawca świadczy na rzecz S. SA. usługi związane z dystrybucją jednostek uczestnictwa i innych produktów, w związku z działalnością prowadzoną przez S. S.A. Ponadto Wnioskodawca świadczy na rzecz S. S.A. usługi rachunkowe, usługi controllingu finansowego, obsługę kadrowo-płacową oraz usługi administracyjne (obsługa sekretarska, zarządzanie flotą samochodową i telefonami komórkowymi, zakupy dla potrzeb biura, itp.). Dodatkowo Wnioskodawca podnajmuje na rzecz S. S.A. część wynajmowanego przez siebie lokalu biurowego. Powyższe powoduje, że obie spółki prowadzą względem siebie działalność uzupełniającą, pozwalającą na racjonalne zarządzanie nimi w ramach grupy kapitałowej, P. Sp. z.o.o. świadczy usługi agenta transferowego, w zakresie obsługi produktów związanych z funduszami inwestycyjnymi w kraju i za granicą (w szczególności prowadzi rejestry uczestników funduszy, księgowość funduszy i wycenia ich aktywa), a także specjalistycznych produktów ubezpieczeniowych i bankowych. Usługi te świadczone są między innymi na rzecz S. S.A. Działalność P. Sp. z o.o. nie jest ściśle związana z działalnością Wnioskodawcy. F. Sp. z o.o. aktualnie nie prowadzi działalności operacyjnej, natomiast posiada wydaną w dniu 11 sierpnia 2008 r. decyzję Komisji Nadzoru Finansowego zezwalającą spółce na pośredniczenie w zbywaniu i odkupywaniu jednostek funduszy inwestycyjnych otwartych i specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych.

Celem transakcji jest wewnętrzna restrukturyzacja własnościowa w grupie kapitałowej, do której należy Wnioskodawca, mająca na celu rozdzielenie działalności operacyjnej Wnioskodawcy powiązanej ściśle z działalnością S. S.A., polegającą na zarządzaniu aktywami od działalności agenta transferowego wykonywanej przez P. Sp. z o.o., której działalność nie jest powiązana z działalnością operacyjną Wnioskodawcy. Planowana restrukturyzacja ma doprowadzić do takiej struktury, w której Wnioskodawca nie będzie prowadzić działalności operacyjnej i pozostanie wyłącznie spółką holdingową i będzie posiadał 100% udziałów w P. Sp. z o.o. i 100% udziałów w F. Sp. z o.o. Z kolei do F. Sp. z o.o. należeć będzie 100% akcji w S. S.A.

Restrukturyzacja będzie przeprowadzona w dwóch etapach. W pierwszym etapie Wnioskodawca wniesie aportem do F. Sp. z o.o.:

(i) wszystkie należące do Wnioskodawcy akcje S. S.A a następnie w drugim etapie (ii) zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony i służący do prowadzenia operacyjnej działalności Wnioskodawcy. Jedynym składnikiem majątku, który nie zostanie przeniesiony na F. Sp. z o.o. na drugim etapie restrukturyzacji, będą udziały w spółce P. Sp. z o.o.

I etap restrukturyzacji:

Przedmiotem pierwszego etapu restrukturyzacji będzie wniesienie w formie aportu do F. Sp. z o.o. wszystkich należących do Wnioskodawcy akcji S. S.A. Uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego w F. Sp z o.o. i pokrycia go aportem w postaci akcji S. S.A., dających 100% udział w prawach głosów na Zgromadzeniu Akcjonariuszy tej spółki, będzie wskazywała, iż F. Sp. z o.o. wyda Wnioskodawcy udziały o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej akcji. W wyniku aportu F. Sp. z o.o. nabędzie akcje S. S.A., dające 100% udział w prawach głosów na Zgromadzeniu Akcjonariuszy tej spółki. W planowanej transakcji F. Sp. z o.o. nie będzie dokonywała żadnych płatności na rzecz Wnioskodawcy.

II etap restrukturyzacji:

Przedmiotem drugiego etapu restrukturyzacji, który będzie miał miejsce po przeniesieniu 100% akcji S. S.A., będzie wniesienie w formie aportu do F. Sp. z o.o. wszystkich posiadanych przez Wnioskodawcę składników materialnych i niematerialnych stanowiących funkcjonalną całość i służących do prowadzenia działalności gospodarczej oraz innych aktywów według stanu na dzień zawarcia umowy objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny. Przedmiotem aportu będą w szczególności:

  1. wszystkie materialne składniki majątku przedsiębiorstwa w szczególności samochody, sprzęt komputerowy i inne urządzenia techniczne, wyposażenie biura;
  2. wartości niematerialne i prawne w szczególności: domeny internetowe, portal internetowy, licencja na program Adobe Acrobat, licencja na Program Sunsys;
  3. wszyscy zatrudnieni pracownicy;
  4. prawa i obowiązki wynikające z umów najmu nieruchomości i umów leasingu samochodów;
  5. prawa i obowiązki wynikające z umów z kontrahentami w tym prawa i obowiązki wynikające z kompleksowej umowy zawartej ze S. S.A.;
  6. wierzytelności pieniężne według stanu na dzień umowy przenoszącej własność przedsiębiorstwa;
  7. inwestycje długoterminowe, w tym papiery wartościowe oraz krótkoterminowe, w tym środki pieniężne i inne aktywa pieniężne;
  8. księgi i wszelkie dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej włącznie z dokumentacją dotyczącą przedsiębiorstwa, danymi kontrahentów i klientów, know-how, planami biznesowymi i wszelkimi innymi informacjami, które mogłyby zostać uznane za istotne dla prowadzonej działalności.

Ponadto F. Sp z o.o. przejmie wszystkie zobowiązania Wnioskodawcy funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością według stanu na dzień umowy przenoszącej własność przedsiębiorstwa wynikające z relacji kontraktowych z klientami, w tym także zobowiązania wobec pracowników.

Jedynym składnikiem majątku, który nie zostanie przeniesiony na F. Sp. z o.o. w ramach planowanej transakcji przeniesienia przedsiębiorstwa będą udziały P. Sp. z o.o., niepowiązane funkcjonalnie z przedmiotem działalności operacyjnej Wnioskodawcy.

Umowa przeniesienia przedsiębiorstwa, która zostanie zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a F. Sp. z o.o. w wykonaniu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w F. Sp. z o.o. i pokrycia go aportem w postaci przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, będzie wyraźnie wskazywała, iż przedmiotem umowy jest całe przedsiębiorstwo Wnioskodawcy w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego z wyłączeniem jedynie udziałów w P. Sp. z o.o.

Brak udziałów P. Sp. z o.o. w przenoszonych w formie aportu składnikach materialnych i niematerialnych Wnioskodawcy nie wpłynie funkcjonalnie na związki pomiędzy przenoszonymi składnikami majątku, które będą pozwalały na prowadzenie przez nabywcę dotychczasowej działalności operacyjnej Wnioskodawcy w takim samym co zbywca przedmiocie i zakresie. W efekcie wniesienia na podstawie aportu w II etapie restrukturyzacji, F. Sp. z o.o. w oparciu o wszystkie składniki materialne i niematerialne przekazane przez Wnioskodawcę w formie aportu będzie kontynuować działalność operacyjną Wnioskodawcy, wstąpi również we wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych Z jego kontrahentami.

Po przeprowadzeniu II etapu restrukturyzacji, przedmiot działalności Wnioskodawcy ulegnie zmianie. Wnioskodawca nie będzie prowadzić dotychczasowej działalności operacyjnej i stanie się wyłącznie spółką holdingową w stosunku do zależnych bezpośrednio od siebie spółek: F. Sp. z o.o. i P. Sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Pytanie 1

Czy wartość nominalna udziałów objęta przez Wnioskodawcę w F. Sp. z o.o. w zamian za wniesienie aportem wszystkich posiadanych przez Wnioskodawcę akcji w S. S.A. na pokrycie podwyższanego kapitału zakładowego w F. Sp. z o.o. w pierwszym etapie restrukturyzacji nie będzie opodatkowana podatkiem CIT zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o CIT gdyż będzie miała miejsce wymiana udziałów...

Pytanie 2

Czy przedmiotem transakcji przeniesienia aportem wszystkich posiadanych aktywów i zobowiązań związanych z prowadzeniem działalności operacyjnej Wnioskodawcy z wyłączeniem udziałów posiadanych w spółce P. Sp. z o.o., w drugim etapie restrukturyzacji będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy o CIT i w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT...

Pytanie 3

Czy wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Wnioskodawcę w zamian za wniesienie do F. Sp. z o.o., aportem wszystkich posiadanych składników materialnych i niematerialnych z wyłączeniem udziałów w P. Sp. z o.o. w drugim etapie restrukturyzacji nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego w momencie objęcia udziałów na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT z uwagi na to, iż przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo...

Pytanie 4

Czy zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wniesienie przez Wnioskodawcę aportem wszystkich posiadanych składników materialnych i niematerialnych z wyłączeniem udziałów w P. Sp. z o.o. w drugim etapie restrukturyzacji będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na to, przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo...

Pytanie 5

Czy Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku dokonać korekty naliczonego podatku od towarów i usług związanego z nabyciem towarów i usług stanowiących składniki przedmiotu aportu w drugim etapie restrukturyzacji...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. zagadnienie objęte przedmiotem zapytania nr 1.

Pytanie nr 2 oraz nr 3 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, zostanie rozstrzygnięte w odrębnej interpretacji indywidualnej.

W części dotyczącej podatku od towarów i usług wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie pytania 1, wniesienie aportem 100% akcji S. S.A. na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego w F. Sp. z o.o., w wyniku którego Wnioskodawca obejmie w kapitale zakładowym F. Sp. z o.o. udziały o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wnoszonych aportem akcji S. S.A., będzie zdarzeniem neutralnym w podatku CIT dla Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. Zgodnie z powołanym art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej — wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Zdaniem Wnioskodawcy w planowanej transakcji wniesienia aportem 100% akcji S. S.A. wszystkie wskazane w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT warunki, od których uzależnione jest odroczenie opodatkowania, należy uznać za spełnione zważywszy na to, że:

(i) F. Sp. z o.o. nabędzie od Wnioskodawcy, będącego akcjonariuszem S. S.A. (czyli akcjonariusza innej spółki), akcje tej innej spółki (czyli akcje S. S.A.) oraz w zamian za akcje S. S.A. (czyli za akcje tej innej spółki) przekaże Wnioskodawcy (akcjonariuszowi tej innej spółki) własne udziały;

(ii) w wyniku aportu dokonanego w powyżej opisany sposób F. Sp. z o.o. (czyli spółka nabywająca) uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, gdyż nabędzie akcje S. S.A., które łącznie będą dawały F. Sp. z o.o. 100% udział w liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy S. S.A.;

(iii) wszystkie podmioty biorące udział w tej transakcji tj.: Wnioskodawca, F. Sp. z o.o., jak S. S.A. podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia, gdyż wszystkie te podmioty są rezydentami podatkowymi w Rzeczpospolitej Polskiej, będącej od 1 maja 2004 r. członkiem Unii Europejskiej. Tym samym zarówno spółka nabywająca, jak i spółka, której udziały (akcje) są nabywane, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Tym samym, do przychodów Wnioskodawcy nie zostanie zaliczona wartość udziałów w F. Sp. z o.o. objęta przez Wnioskodawcę w wyniku aportu. Odroczenie opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 4d ustawy CIT, będzie miało zastosowanie do rozliczenia przez Wnioskodawcę wniesienia aportem akcji S. S.A. do F. Sp. z o.o., gdyż wszystkie warunki, od których ta neutralność jest uzależniona, będą spełnione w planowanej transakcji.

O odroczeniu opodatkowania świadczy również treść art. 16 ust. 1 pkt 8d) ustawy o CIT, zgodnie z którym, nie uważa się za koszty, uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na nabycie lub objęcie udziałów „(akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k. Przepis ten oznacza, po pierwsze, że Wnioskodawca nie rozpoznaje kosztu w momencie objęcia udziałów w F. Sp. z o.o. w wyniku „zamiany udziałów”, a po drugie, iż kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w F. Sp. z. o.o. nabytych w wyniku „zamiany udziałów” będą historyczne koszty nabycia akcji S. S.A.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady dotyczące przychodów powstających w ramach transakcji wymiany udziałów uregulowane zostały w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397).

Zgodnie z powołanym przepisem, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z powyższego wynika, że cytowany wyżej przepis wprowadza zasadę, zgodnie z którą czynność wymiany udziałów – przy spełnieniu wskazanych w tym artykule warunków – nie wiąże się z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Dodatkowo wskazać należy, iż transakcja wymiany udziałów jest jedną z operacji, do których odnosi się Dyrektywa Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego.

Zgodnie z art. 2 lit. e) Dyrektywy 2009/133/WE, „wymiana udziałów” oznacza czynność, w wyniku której spółka nabywa udziały w kapitale innej spółki, uzyskując w ten sposób większość praw głosu w tej spółce lub posiadając taką większość praw głosu, nabywa dalsze udziały, w zamian za wyemitowanie na rzecz akcjonariuszy tej ostatniej spółki w zamian za ich papiery wartościowe, papierów wartościowych swojej spółki, jak również, jeżeli ma to zastosowanie, wypłatę gotówkową nieprzekraczającą 10% wartości nominalnej lub w przypadku braku wartości nominalnej, księgowej wartości nominalnej tych papierów wartościowych.

Jak wynika z opisanego zdarzenia przyszłego:

  • F. Sp. z o.o. nabędzie od Wnioskodawcy, będącego akcjonariuszem S. S.A. akcje S. S.A. oraz w zamian za te akcje przekaże Wnioskodawcy (akcjonariuszowi tej innej spółki) własne udziały;
  • w wyniku aportu F. Sp. z o.o. (czyli spółka nabywająca) uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, gdyż nabędzie akcje S. S.A., które łącznie będą dawały F. Sp. z o.o. 100% udział w liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy S. S.A.;
  • wszystkie podmioty biorące udział w tej transakcji tj.: Wnioskodawca, F. Sp. z o.o., jak (S. S.A. podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia, gdyż wszystkie te podmioty są rezydentami podatkowymi w Rzeczpospolitej Polskiej, będącej od 1 maja 2004 r. członkiem Unii Europejskiej.

Mając zatem na uwadze opisane zdarzenie przyszłe oraz powołane uregulowania prawne stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie będzie miała miejsce wymiana udziałów, do której zastosowanie znajdzie przepis art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wobec powyższego, wniesienie aportem 100% akcji S. SA. na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego w F. Sp. z o.o., w wyniku którego Wnioskodawca obejmie w kapitale zakładowym F. Sp. z o.o. udziały o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wnoszonych aportem akcji S. S.A., będzie zdarzeniem neutralnym w podatku CIT dla Wnioskodawcy. Odroczenie opodatkowania do czasu zbycia udziałów, związane jest z ustaleniem kosztów uzyskania przychodów tej transakcji. Na mocy przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Z powołanego przepisu wynika, że w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w ramach operacji wymiany udziałów, koszt uzyskania przychodów będzie stanowić wartość wydatków na ich nabycie w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów

Jednocześnie tut. Organ pragnie zaznaczyć, że Wnioskodawca, poprzez treść zadanego pytania, wnioskuje jedynie o możliwość zastosowania do przeprowadzonej transakcji wymiany udziałów przepisu art. 12 ust. 4d, zatem zagadnienia dotyczące ustalenia wysokości kosztów z tytułu zbycia udziałów nie stanowią zakresu przedmiotowego wydanej interpretacji oraz oceny stanowiska Wnioskodawcy w tym zakresie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj