Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu
PUS.PP I 443/60/04/MF
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.PP I 443/60/04/MF
Data
2004.07.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy we Wrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
grunty rolne
przedmiot opodatkowania
sprzedaż gruntów
zmiana przeznaczenia


Pytanie podatnika
Czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przy sprzedaży działki o statusie rolnym, którą nabywca zamierza przeznaczyć pod zabudowę jednorodzinną należy odprowadzić 22% podatek od towarów i usług.


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jesteście Państwo właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni 5,72 ha, w skład którego wchodzi:

    • działka siedliskowa (0,58 ha),
    • działka Nr x stanowiąca grunty orne (4,32 ha),
    • działka Nr y stanowiąca pastwiska stałe (0,47 ha), oraz
    • działka Nr z powierzchni 0,35 ha. Jest to działka rolna, która składa się z pastwiska trwałego PsV o powierzchni 0,12 ha oraz gruntów ornych RVI o powierzchni 0,23 ha.

Dotychczas nie dokonaliście Państwo sprzedaży żadnego z posiadanych gruntów i nie jesteście Państwo w posiadaniu działek gruntowych przewidzianych pod zabudowę.
Aktualnie zamierzacie Państwo dokonać sprzedaży działki Nr z. Z przedstawionych informacji wynika, iż przedmiotowa działka ma status działki rolnej, którą nabywca chce przeznaczyć pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną oraz że w opracowywanym planie zagospodarowania przestrzennego, działka ta, z uwagi na jej położenie, może zmienić status i stać się działką budowlaną.
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Przez pojecie towarów rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6).
Zgodnie z brzmieniem art. 15 cyt. ustawy o VAT, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Powyższa definicja uznaje zatem za działalność gospodarczą m. in. działalność handlowców także wówczas, gdy czynność została wykonana w sposób jednorazowy w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Czynność wykonana jednorazowo będzie opodatkowana, jeżeli osoba dokonuje takiej czynności po raz kolejny, co sugeruje w ten sposób nieprzypadkową jej powtarzalność.
Jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 zwolniono od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że zwolnione zostały z opodatkowania podatkiem od towarów i usług grunty rolne, leśne, pod stawami oraz inne niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Jako tereny przeznaczone pod zabudowę należy rozumieć grunty, które zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego w chwili sprzedaży mają status terenu pod zabudowę.
Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, iż nie dokonaliście Państwo dotychczas sprzedaży gruntów rolnych, nie jesteście Państwo w posiadaniu gruntów, które w planach zagospodarowania przestrzennego przewidziane są pod zabudowę i aktualnie zamierzacie Państwo dokonać odpłatnej dostawy działki o statusie rolnym w warunkach wskazujących, iż jest to czynność jednorazowa nie mająca charakteru ciągłego i powtarzalnego, która zgodnie z cyt. art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT korzysta ze zwolnienia przedmiotowego.
Uwzględniając powyższe, czynność ta nie może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu powołanego art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a osoby ją wykonujące nie uzyskują statusu podatnika podatku od towarów i usług.
Zatem nie powstaje obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu czynności sprzedaży działki rolnej Nr z.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj